×

Czym można jeździć z prawem jazdy kategorii B?

Na polskich drogach pojawia się coraz więcej kierowców. Wielu z nas zaraz po uzyskaniu pełnoletności chce zdać egzamin na prawo jazdy kategorii B. Warto jednak wiedzieć, że zdając taki egzamin, możesz jeździć nie tylko samochodem osobowym.

Jakimi pojazdami może kierować osoba, która zdała prawo jazdy kategorii B? Co warto wiedzieć, zanim udamy się na kurs? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej! Sprawdź koniecznie!

Czym można jeździć, mając prawo jazdy kat. B?

Czym można jeździć z kategorią B? Według obowiązujących przepisów o ruchu drogowym kategoria B uprawnia do poruszania się samochodem osobowym oraz małymi pojazdami dostawczymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Oznacza to, że posiadacz tej kategorii jest uprawniony zarówno do prowadzenia pojazdów takich jak klasyczna osobówka, jak i również niewielki dostawczak, ale nie tylko!

Dopuszczalna masa całkowita… czyli co?

Dopuszczalna masa całkowita pojazdu (dmc) to parametr oznaczający sumę masy pojazdu lub zespołu pojazdów, łącznie z masą przewożonego ładunku oraz wszystkich osób, które podróżują tym pojazdem. Jest to więc nic innego jak maksymalna masa, jaką może osiągnąć pojazd. Warto jednak pamiętać, że każdy pojazd ma też ustaloną swoją masę własną, czyli masę wraz z wyposażeniem, paliwem i płynami, ale wyłączając osobę kierującą.

Dopuszczalna masa całkowita pojazdu widnieje w dowodzie rejestracyjnym, w rubryce F.

prawo jazdy z kategorią B

Prawo jazdy kat. B – czym można jeździć? Lista pojazdów

Kategoria B uprawnia do jazdy nie tylko samochodami osobowymi o dmc do 3,5 tony. Prawo jazdy kategorii B daje nam znacznie szersze uprawnienia. Pamiętajmy jednak, że przytoczone przepisy obowiązują na obszarze RP i nie zawsze są takie same we wszystkich krajach, nawet tych należących do UE. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pojazdów niesamochodowych. Jakimi pojazdami może jeździć kierowca z kategorią B?

Samochód osobowy do 3,5 tony

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia samochodów osobowych o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Możesz więc prowadzić mały pojazd samochodowy oraz dostawczaka i lekkie ciężarówki o wspomnianej, dopuszczalnej masie. Nie ma znaczenia, czy jest to 4-osobowy hatchback, czy 9-osobowy minivan. Pamiętajmy jednak, że osoba z prawem jazdy kat. B nie może przewozić więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Lekka ciężarówka o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony

Posiadając prawo jazdy kategorii B, możesz prowadzić samochody typu furgon, jednak ich dmc nie może przekraczać 3,5 t. Zasada ta dotyczy również pojazdów typu mini autobus, które mieszczą do 9 osób. Natomiast w przypadku, gdy pojazd, którym chcemy kierować, mieści 10 osób lub więcej, musimy mieć dodatkowe uprawnienia, w tym przypadku prawo jazdy kategorii D.

Posiadając prawo jazdy kat. B, możesz także prowadzić kampera z dopuszczalną masą całkowitą do 3,5 t.

Masa samochodu a masa przyczepy

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdu samochodowego do 3,5 t z przyczepą lekką do 750 kg. Wówczas maksymalna dmc zespołu pojazdów wynosi 4250 kg. Do pojazdów samochodowych o dmc do 3,5 t można zainstalować nie tylko lekką przyczepę, ale również inną o dmc powyżej 750 kg, ale wtedy maksymalna dmc zespołu pojazdów nie może przekroczyć 3500 kg.

Jeżeli do pojazdu samochodowego do 3,5 t dołączona jest przyczepa inna niż lekka o dmc powyżej 750 kg, a maksymalna dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów wynosi 4250 kg, od kierowcy wymaga się kategorii B z kodem 96. W celu uzyskania takich uprawnień trzeba zdać egzamin państwowy z części praktycznej, który potwierdzony jest odpowiednim wpisem do prawa jazdy.

Pojazdy samochodowe do 3,5 t, które będą przeznaczone do ciągnięcia przyczep powyżej 750 kg, a dmc zespołu pojazdów wynosi powyżej 4250 kg, kierowca będzie potrzebował uprawnień z kategorii B+E.

Skutery, quady, motocykle i trójkołowce

Właściciele prawo jazdy kat. B mogą kierować również pojazdami z kategorii AM, trójkołowcami czy quadami oraz motocyklem, o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 11 kW.

Jeżeli chcesz kierować motocyklem bez wcześniejszego zdobycia uprawnień na prowadzenie jednośladów, musisz posiadać prawo jazdy kat. B od minimum 3 lat. To samo dotyczy trójkołowców.

W przypadku motocykli i skuterów dodatkowym warunkiem jest to, że współczynnik mocy do masy pojazdu nie może być większy niż 0,1 kW/kg. Trójkołowce muszą posiadać homologację kategorii L5e i powinny być wyposażone w hamulec postojowy. Jeżeli chodzi o quady, mowa o maszynach, których masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość wynosi maksymalnie 45 km/h.

Pojazdy budowlane i maszyny rolnicze

Ponadto, w Polsce kierowca posiadający prawo jazdy kat. B może prowadzić ciągnik rolniczy czy pojazd wolnobieżny w tym walec, zespół pojazdów złożonych z ciągnika rolniczego oraz przyczepy lekkiej o masie całkowitej do 750 kg czy zespół pojazdów złożonych z pojazdu wolnobieżnego i przyczepy lekkiej. Po drogach publicznych możesz jechać też kombajnem, ale bez headera. W innym razie będzie potrzebne zdobycie dodatkowych uprawnień.

Natomiast, przypadku, gdy do ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych jest dołączona przyczepa inna niż lekka, nie określa się dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów i wymaga się posiadania prawo jazdy kategorii T.

egzamin na prawo jazdy

Kierowanie pojazdem do 4,25 tony na kategorię B – co musisz wiedzieć?

Pod koniec 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o elektromobilności. Mówi ona o tym, że osoby, posiadające prawo jazdy kat. B mogą kierować pojazdem samochodowym zasilanym paliwem alternatywnym o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 tony i nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dmc pojazdu wynika z paliw alternatywnych. Informacja ta musi być odnotowana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, a osoba kierująca samochodem musi mieć prawo jazdy od 2 lat.

Nowelizacja ta nie dotyczy pojazdów zasilanych benzyną czy olejem napędowym. Paliwem alternatywnym jest wodór, biopaliwa ciekłe, paliwa syntetyczne i parafinowane, sprężony gaz ziemny i skroplony gaz ziemny, w tym ten pochodzący z biometanu oraz gaz płynny. Za pojazd zasilany alternatywnie uznaje się też samochód elektryczny.

Natomiast jeżeli chodzi o gaz płynny (LPG), to pojazd taki musiałby mieć zasilanie autogazem w świadectwie homologacyjnym, czyli musiałby być wyposażony w fabryczną instalację gazową.

Podsumowanie

Posiadając prawo jazdy kategorii B, możemy prowadzić samochody osobowe i dostawcze do 3,5 t, samochody z przyczepą (jednak z pewnymi ograniczeniami), skutery, quady, motocykle o pojemności silnika do 125 cm3 mocy, trójkołowce, a nawet ciągniki rolnicze, pojazdy budowlane i maszyny rolnicze. Nowelizacja ustawy z 2021 roku wprowadziła także możliwość kierowania pojazdami zasilanymi alternatywnie do 4,25 tony Warto pamiętać, że przepisy te obowiązują na obszarze Polski i mogą się różnić w innych krajach.

Oceń stronę

Kontakt

Zastanawiasz się jak się z nami skontaktować? Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.

Gdzie nas znajdziesz?

Krosno

ul. Naftowa 18
Pokaż na mapie

Telefony:
13 43 614 32
696 840 014

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 7:00- 17:00
sobota: 7:00- 14:00

Oddział Jasło

ul. 3 Maja 24A
Pokaż na mapie

Telefon:
600 968 873

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Oddział Sanok

ul. Daszyńskiego 17
Pokaż na mapie

Telefon:
664 912 980

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Kontakt

Ośrodek Szkolenia Kierowców DUET

e-mail: kontakt@duetosk.pl
facebook

Konto bankowe:

02 9158 0001 2001 0010 8588 0001
Bank Spółdzielczy w Błażowej

    *Obowiązkowe

    Copyrights 2017 – 2023 OSK DUET. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

    Crafted by: RED Solutions

    Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnej obsługi Twojej wizyty. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Więcej w Polityce Prywatności oraz Regulaminie.

    Akceptuję
    Zapisz się online