×

Kurs na prawo jazdy — Automat (kat. B 78)

Prawo jazdy na samochód osobowy z automatyczną skrzynią biegów

Krosno, Jasło, Sanok

Ośrodek Szkolenia Kierowców Duet zajmuje się szkoleniem kierowców w ramach kursów prawa jazdy kat. B78, czyli na pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Nasza doświadczona kadra kompleksowo przygotuje Cię na egzamin teoretyczny oraz egzamin praktyczny, dzięki czemu bez niepotrzebnego stresu i obaw uzyskasz upragnione prawo jazdy na automat. Cierpliwi instruktorzy nie tylko przekażą Ci niezbędną wiedzę do zdania egzaminu państwowego, lecz także nauczą Cię jeździć autem z automatyczną skrzynią biegów w warunkach drogowych. Skorzystaj z naszej oferty już dziś!

Kursy organizowane w naszym ośrodku szkolenia kierowców charakteryzują się wysoką zdawalnością już za pierwszym podejściem. W naszej szkole nauki jazdy dbamy o to, aby nasi Kursanci bez problemu zdali egzamin państwowy i przede wszystkim byli przygotowani do samodzielnej jazdy na co dzień.

Kurs na prawo jazdy kat. B78, wraz z zaliczonym egzaminem państwowym uprawnia do prowadzenia pojazdów z automatyczną skrzynią biegów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz motocykli do maksymalnej pojemności silnika 125 cm3 (po trzech latach od nabycia uprawnień).

Duet OSK - automat prawo jazdy, kurs na prawo jazdy kat. B78

Ile musisz mieć lat, aby przystąpić do kursu?

Kurs możesz rozpocząć najwcześniej 3 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia, zaś egzamin na prawo jazdy na automat możesz zdać nie wcześniej niż miesiąc przed Twoimi 18 urodzinami. Podobnie jak w przypadku prawa jazdy kategorii B, odbiór dokumentu prawa jazdy kategorii B78 może nastąpić nie wcześniej, niż w dniu Twoich 18 urodzin.

Do czego uprawnia Cię prawo jazdy kat B78?

Prawo jazdy kategorii B78 (na pojazdy ze skrzynią automatyczną) zapewnia uprawnienia do kierowania tymi samymi pojazdami, co “zwykłe” prawo jazdy kategorii B na samochody z manualną skrzynią biegów pod warunkiem, że korzystają one z automatycznej skrzyni biegów. Prowadzenie pojazdów z manualną skrzynią biegów na podstawie prawa jazdy kat. B78 jest zabronione.

Prawo jazdy kat. B78 uprawnia do:

 • prowadzenia pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) nieprzekraczającej 3,5 tony. Jedynymi pojazdami (do 3,5 tony), którymi nie można kierować z prawem jazdy kategorii B, są motocykle o poj. powyżej 125 cm3 i autobusy,
 • prowadzenia pojazdu samochodowego o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750 kg DMC),
 • prowadzenia pojazdu samochodowego o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg, a kierowca zdał dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do prawa jazdy,
 • jazdy ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym – uprawnienia obejmują również powyższe pojazdy połączone z przyczepami lekkimi (do 750 kg DMC) (tylko na terytorium RP). Możesz kierować ciągnikami rolniczymi z zamocowanymi na nich maszynami rolniczymi, pod warunkiem że nie posiadają one kół,
 • jazdy pojazdami określonymi dla kategorii AM,
 • prowadzenia motocyklu o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat (tylko na terytorium RP).

Jak wyglądają organizowane przez nas kursy na prawo jazdy kat B78?

Kurs prawa jazdy na automat rozpoczyna się od spotkania organizacyjnego, podczas którego ustalany jest harmonogram zajęć teoretycznych. Jest on ustalany przez grupę kursantów, którzy będą uczestniczyć w zajęciach. Zajęcia teoretyczne prowadzimy także w formie zajęć online, które mogą odbywać się nawet codziennie – w grupie lub indywidualnie. Kursy online na prawo jazdy kat. B78 rozpoczynają się codziennie.

Zajęcia praktyczne są prowadzone w godzinach dostosowanych do indywidualnych potrzeb Kursanta – harmonogram tych zajęć jest ustalany indywidualnie przez Kursanta w porozumieniu z instruktorem.

Od instruktorów naszej szkoły jazdy możesz oczekiwać profesjonalnego podejścia nastawionego na Twoje indywidualne potrzeby. Z nami bez problemu uzyskasz uprawnienia do kierowania samochodem osobowym z automatyczną skrzynią biegów i będziesz świetnie przygotowany do samodzielnej jazdy.

Jesteśmy pierwszym ośrodkiem w regionie, który używa samochodu elektrycznego do praktycznej nauki jazdy. Szkolimy na samochodzie elektrycznym Fiat 500 (rocznik 2023), na którym także zdajesz egzamin. Masz więc możliwość dogłębnego “obycia” się z samochodem i nie musisz obawiać się, że egzamin będziesz zdawać na innym samochodzie.

Co zapewnia nasz Ośrodek Szkolenia Kierowców w ramach kursu na prawo jazdy?

W ramach kursu zapewniamy:

 • podręcznik kursanta,
 • państwowe testy egzaminacyjne,
 • 26 godzin szkolenia teoretycznego,
 • 4 godziny szkolenia teoretycznego w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych,
 • 0,5 godziny, godzinę lub 1,5 godziny jazd symulatorem, w zależności od wykupionego pakietu,
 • 30 godzin szkolenia praktycznego,
 • ćwiczenia na placu egzaminacyjnym WORD Krosno,
 • jazdę na autostradzie,
 • 2, 4 lub 6 godzin jazdy przed egzaminem, w zależności od wykupionego pakietu,
 • indywidualne podejście do kursanta,
 • profesjonalne przygotowanie do egzaminu państwowego,
 • niespodziankę po zakończeniu kursu.

Ponadto, w razie potrzeby, oferujemy jazdy doszkalające (za dodatkową opłatą). Zdecydowana większość naszych Kursantów nie potrzebuje dodatkowych jazd doszkalających.

Terminy rozpoczęcia kursu i aktualny cennik

Cena kursu na prawo jazdy kategorii B kod. 78 w Krośnie, Jaśle i Sanoku wynosi od 3500 zł do 4080 zł (Sprawdź szczegółowy cennik). W cenę wliczone są zarówno zajęcia teoretyczne, szkolenie praktyczne jak i dodatkowe szkolenia.

Sprawdź aktualne terminy kursu

Terminy kursów KrosnoTerminy kursów JasłoTerminy kursów Sanok

Kurs prawa jazdy kategorii B78 — przyszłościowe rozwiązanie dla wielu osób

Masz problemy manualne? Pojazdy z ręczną skrzynią biegów wydają Ci się być zbyt skomplikowane? W takim razie automatyczna skrzynia biegów to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Zapomnij o zmianie biegów, nie męcz się z obsługą sprzęgła — po prostu skup się na drodze i przyjemności z jazdy. Kto raz spróbował jazdy automatem, ten z pewnością wie jak dużym ułatwieniem jest brak skrzyni manualnej.

Świat ciągle się rozwija, a wraz z nim rozwija się także branża motoryzacyjna. Dziś praktycznie każdy marka samochodów ma w swojej ofercie auta ze skrzyniami automatycznymi. Auta z automatyczną skrzynią biegów reprezentują przyszłość motoryzacji. Dzięki ich rosnącej popularności i stale doskonalonej technologii, stają się coraz bardziej efektywne, komfortowe i bezpieczne. Automatyczne skrzynie biegów eliminują konieczność ręcznej zmiany biegów, co upraszcza prowadzenie pojazdu, szczególnie w zatłoczonym ruchu miejskim. Trzeba też wiedzieć, że motoryzacja dąży w kierunku elektromobilności, a samochody elektryczne nie są produkowane ze skrzynią manualną.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B78?

Zdawanie prawa jazdy na automacie praktycznie niczym nie różni się od zdawania zwykłego prawa jazdy. Zadania egzaminacyjne są identyczne jak w przypadku “zwykłej” kat. B — nie przejmujesz się jedynie zmianą biegów. Po zdanym egzaminie, w dokumencie prawa jazdy w rubryce z ograniczeniami pojawia się kod 78. Ten kod oznacza nic innego jak pojazdy, które nie posiadają pedałów sprzęgła i skrzyni ręcznej. Jedyna różnica jest taka, że zdanie egzaminu państwowego uprawnia Cię do kierowania pojazdami wyposażonymi wyłącznie w automatyczną skrzynię biegów.

Przebieg egzaminu:

Egzaminy na prawo jazdy przeprowadzają Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Egzamin składa się z części teoretycznej i części praktycznej. Zaliczenie egzaminu teoretycznego uprawnia do przystąpienia do części praktycznej.

Egzamin teoretyczny składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej dotyczącej zdawanej kategorii prawa jazdy. Twoim zadaniem jest zdobyć co najmniej 68 z 74 możliwych do uzyskania punktów za poprawnie udzielone odpowiedzi. Pytania są punktowane w zależności od ich wagi dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Po zdaniu egzaminu teoretycznego przystępujesz do egzaminu praktycznego.

Egzamin państwowy, praktyczny składa się z dwóch części: zadań na placu manewrowym WORD i z zadań wykonywanych przez kandydata na kierowcę w ruchu drogowym. Jeżeli zaliczysz zadania na placu manewrowym, wówczas możesz wyjechać poza ośrodek egzaminacyjny i rozpocząć egzamin w ruchu drogowym.

Czy zdawanie egzaminu automatem daje jakieś ułatwienia?

Tak, zdawanie egzaminu na prawo jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów jest łatwiejsze w porównaniu do zdawania egzaminu samochodem z manualną skrzynią biegów.

Automatem łatwiej będzie Ci:

 • ruszać z miejsca — nie zatrzymasz silnika zbyt szybkim zwolnieniem sprzęgła,
 • ruszać pod górkę — z racji braku pedału sprzęgła, łatwiej będzie Ci kontrolować hamulec i gaz,
 • stosować zasady ekojazdy — nie musisz martwić się, czy aktualnie masz włączony właściwy bieg.

Ponadto w naszej szkole jazdy prowadzimy kurs na prawo jazdy z użyciem samochodu elektrycznego, dzięki czemu masz jeszcze dodatkowe ułatwienia! Wśród nich wymienić można:

 • brak konieczności sprawdzania poziomu oleju silnikowego podczas egzaminu (samochody tego typu nie potrzebują oleju do pracy silnika),
 • płynne, natychmiastowe przyspieszanie w reakcji na pedał gazu — w samochodach elektrycznych nie występuje opóźnienie w reakcji na pedał gazu,
 • delikatne zwalnianie po zdjęciu nogi z gazu — samochody tego typu odzyskują energię z hamowania silnikiem, dzięki czemu na przykład możesz płynnie zjeżdżać ze wzniesienia bez potrzeby używania hamulca.

Statystyki zdawalności w OSK Duet

Nadal nieprzekonany? Sprawdź statystyki zdawalności kursantów OSK Duet!

Zdawalność egzaminu praktycznego kat. B

Chcesz rozpocząć kurs prawo jazdy?

Skorzystaj z formularza i zapisz się online!

Oceń stronę

Kontakt

Zastanawiasz się jak się z nami skontaktować? Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.

Gdzie nas znajdziesz?

Krosno

ul. Naftowa 18
Pokaż na mapie

Telefony:
13 43 614 32
696 840 014

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 7:00- 17:00
sobota: 7:00- 14:00

Oddział Jasło

ul. 3 Maja 24A
Pokaż na mapie

Telefon:
600 968 873

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Oddział Sanok

ul. Daszyńskiego 17
Pokaż na mapie

Telefon:
664 912 980

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Kontakt

Ośrodek Szkolenia Kierowców DUET

e-mail: kontakt@duetosk.pl
facebook

Konto bankowe:

02 9158 0001 2001 0010 8588 0001
Bank Spółdzielczy w Błażowej

  *Obowiązkowe

  Copyrights 2017 – 2023 OSK DUET. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

  Crafted by: RED Solutions

  Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnej obsługi Twojej wizyty. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Więcej w Polityce Prywatności oraz Regulaminie.

  Akceptuję
  Zapisz się online