Umowa ADR to europejska umowa dotycząca międzynarodowego przewozu materiałów niebezpiecznych (ADR) sporządzona w Genewie 30 września 1957 r. została opracowana i wydana przez Europejski Komitet Transportu Wewnętrznego, przez Polskę Umowa ADR została ratyfikowana w 1975 r. Przepisy ADR są nowelizowane w cyklu dwuletnim (zawsze z początkiem roku nieparzystego).
Celem przepisów o przewozie materiałów niebezpiecznych jest zminimalizowanie lub znaczące ograniczenie prawdopodobieństwa zaistnienia wypadków oraz rozmiaru możliwych szkód. Stworzenie ustawy o transporcie drogowym pozwoliło usystematyzować przewóz materiałów niebezpiecznych i dało wyraźne wytyczne, jak należy to wykonywać. Przepisy dotyczące przewozu materiałów niebezpiecznych pozwalają zatem aby wykonywane przewozy były bezpieczne przy zachowaniu i poszanowaniu norm w nich zawartych.
Ogromną rolę podczas takiego przewozu odgrywa kierowca. Musi on posiadać wiedzę ściśle ukierunkowaną na określone zasady przewozu towarów niebezpiecznych i sposoby postępowania w sytuacjach awaryjnych.
„Materiały niebezpieczne” to te materiały, których przewóz jest albo zabroniony, lub dopuszczony jedynie na warunkach określonych przepisami.
Poszczególne kursy ADR odbywają się w określonym przez rozporządzenie wymiarach godzin. Kursant zobowiązany jest przyswoić wiedzę, której zakres dla poszczególnych kursów określa załącznik nr 3 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 15 września 2005 r. „W sprawie kursów dokształcających dla kierowców przewożących towary niebezpieczne” (Dz. U. z dnia 29 września 2005 r.).
Kursy kierowców w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych (ADR) dzielą się na kilka rodzajów kursów:
Egzamin kończący kurs dokształcający początkowy obejmuje zagadnienia określone w ramowym programie, natomiast egzamin kończący kurs dokształcający doskonalący obejmuje sprawdzenie znajomości nowych regulacji prawnych oraz rozwiązań merytorycznych, dotyczących przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, w zakresie objętym ramowym programem.
Ukończenie kursu potwierdzone jest egzaminem państwowym. Egzamin ADR, przeprowadza się w formie testu pisemnego, składającego się z pytań pochodzących z katalogu pytań egzaminacyjnych, przygotowanego przez jednostkę upoważnioną. Jednostka ta podaje do publicznej wiadomości przykładowe pytania egzaminacyjne dla każdego rodzaju kursu dokształcającego.
Test pisemny składa się w przypadku egzaminu kończącego:
Czas trwania testu pisemnego, o którym mowa w ust. 3, wynosi w przypadku egzaminu kończącego:
Warunkiem przystąpienia do egzaminu państwowego jest ukończony 21 rok życia oraz posiadanie prawa jazdy. Egzamin zdają osoby, które w testach udzielą co najmniej 2/3 poprawnych odpowiedzi. W przypadku niezdania egzaminu zainteresowanemu przysługuje prawo do jednego egzaminu poprawkowego, w terminie 3 miesięcy od dnia rozpoczęcia kursu. Uprawnienia ADR są przydzielane po otrzymaniu wyniku pozytywnego z egzaminu pisemnego.
Zainteresowany rozpoczęciem kursu ADR?
Wypełnij formularz i zapisz się on-line!
Zastanawiasz się jak się z nami skontaktować? Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.
ul. Naftowa 18
Pokaż na mapie
Telefony:
13 43 614 32
696 840 014
Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 7:00- 17:00
sobota: 7:00- 14:00
ul. 3 Maja 24A
Pokaż na mapie
Telefon:
600 968 873
Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00
ul. Daszyńskiego 17
Pokaż na mapie
Telefon:
664 912 980
Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00
e-mail: kontakt@duetosk.pl
facebook
Konto bankowe:
02 9158 0001 2001 0010 8588 0001
Bank Spółdzielczy w Błażowej
Copyrights 2017 – 2022 OSK DUET. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w telefonicznie lub mailowo, aby ustalić szczegóły Twojego uczestnictwa w kursie.