×

Kursy kwalifikacyjne

Kwalifikacja zawodowa kierowcy

Krosno, Jasło, Sanok

Zmiana ustawy o transporcie drogowym z 2006 r. wprowadziła obowiązek kształcenia kierowców wykonujących przewozy drogowe. Dotyczy to osób prowadzących pojazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E oraz D1, D1+E, D, D+E. Osoby, które chcą się podjąć wykonywania pracy na stanowisku kierowcy zawodowego, muszą wcześniej przystąpić do szkolenia w ramach kwalifikacji wstępnej. Zaświadczenie to potwierdza ukończenie szkolenia okresowego, a w przypadku nowych kierowców zawodowych poświadcza uzyskanie kwalifikacji wstępnej.

Do czego uprawnia świadectwo kwalifikacji zawodowej?

Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić kierowcę, jeżeli osoba ta ukończyła:

 • 18 lat- w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest prawo jazdy kategorii C lub CE, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną/C1 lub C1E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyspieszoną;
 • 21 lat- w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii C lub CE, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyspieszoną/ D lub DE, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną/D1 lub D1E, o ile przewóz wykonywany jest na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50 km i o ile kierowca uzyskał odpowiednią kwalifikację wstępną przyspieszoną;
 • 23 lata- w przypadku kierowcy, prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii D lub DE, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyspieszoną.

Jak przebiega szkolenie?

Rodzaje szkoleń

W ramach kwalifikacji wstępnej na przewóz rzeczy lub osób wyróżniamy 4 rodzaje szkoleń:

 • kwalifikacja wstępna;
 • kwalifikacja wstępna przyspieszona;
 • kwalifikacja wstępna uzupełniająca;
 • kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona.

Co oferuje ośrodek szkolenia kierowców Duet w ramach kwalifikacji zawodowej?

 • szkolenie zaawansowane w racjonalnej jeździe z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa;
 • stosowanie przepisów;
 • bezpieczeństwo, obsługa i logistyka w aspekcie zdrowia, ruchu drogowego i środowiska;
 • zajęcia praktyczne w ruchu drogowym;
 • zajęcia praktyczne jazdy w warunkach specjalnych 6-stopniowym symulatorem lub na płycie poślizgowej (ODTJ).

Szkolenie w ramach kwalifikacji prowadzone jest w formie kursu kwalifikacyjnego obejmującego zajęcia teoretyczne oraz praktyczne realizowane w blokach programowych. Szkoła prawa jazdy OSK Duet oferuje:

 • kurs kwalifikacji wstępnej:
  • 260 godzin zajęć teoretycznych;
  • 20 godzin zajęć praktycznych;
 • kwalifikacja wstępna przyspieszona:
  • 130 godzin zajęć teoretycznych;
  • 10 godzin zajęć praktycznych;
 • kwalifikacja wstępna uzupełniająca:
  • 65 godzin zajęć teoretycznych;
  • 5 godzin zajęć praktycznych;
 • kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona:
  • 32,5 godzin zajęć teoretycznych;
  • 2,5 godziny zajęć praktycznych.

Część teoretyczna prowadzona jest metodą e-kursu. Ćwiczenia prowadzone są pod nadzorem trenera-wykładowcy przy użyciu komputera na terenie naszego ośrodka lub zdalnie. Zajęcia w systemie e-learningu nie wymagają spotkań w grupach, co pozwala prowadzić szkolenie indywidualnie, w zależności od możliwości czasowych kursanta.

Po zakończeniu każdego modułu szkoleniowego kursant przechodzi test weryfikacyjny, który umożliwia ocenę poziomu przyswojonej wiedzy. Tylko pozytywne jego zakończenie umożliwia przejście do kolejnego modułu szkoleniowego, który obejmuje zajęcia w ruchu drogowym. Po zakończeniu całości szkolenia kursant powinien dysponować wiedzą umożliwiającą mu prawidłowe wykonywanie zawodu kierowcy.

Jak wygląda egzamin?

Kwalifikacja wstępna kończy się obowiązkowym testem, umożliwiającym uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. Test kwalifikacyjny dotyczący kwalifikacji wstępnej oraz kwalifikacji wstępnej przyspieszonej składa się z 20 pytań, których tematyka realizowana jest w trakcie części podstawowej, oraz 10 pytań z tematów realizowanych w części specjalistycznej danej kategorii prawa jazdy. Pytania testowe posiadają odpowiedzi zamknięte, jednokrotnego wyboru. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Zaliczenie testu następuje po udzieleniu minimum 16 poprawnych odpowiedzi z części podstawowej oraz 5 poprawnych odpowiedzi z części specjalistycznej. Czas trwania testu kwalifikacyjnego wynosi 45 minut.

Test kwalifikacyjny dotyczący kwalifikacji wstępnej uzupełniającej lub kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej składa się z 10 pytań z tematów realizowanych w części specjalistycznej w zakresie prawa jazdy odpowiedniej kategorii. Egzamin trwa 15 minut.

Zdałem egzamin państwowy i co dalej?

Uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu pozwala uzupełnić profil kierowcy zawodowego o odpowiedni wpis, natomiast świadectwo kwalifikacji zawodowej wydawane jest w ciągu 7 dni od daty przeprowadzenia testu kwalifikacyjnego.

Ważność świadectwa kwalifikacji zawodowej

Świadectwo kwalifikacji zawodowej ważne jest przez 5 lat od dnia wydania dokumentu. Po upływie tego czasu należy ponownie ukończyć Szkolenie Okresowe oraz odbyć badania lekarskie i psychologiczne.

Zainteresowany uczestnictwem w kursach kwalifikacyjnych?

Wypełnij formularz i zapisz się on-line!

5/5 - (1)

Kontakt

Zastanawiasz się jak się z nami skontaktować? Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.

Gdzie nas znajdziesz?

Krosno

ul. Naftowa 18
Pokaż na mapie

Telefony:
13 43 614 32
696 840 014

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 7:00- 17:00
sobota: 7:00- 14:00

Oddział Jasło

ul. 3 Maja 24A
Pokaż na mapie

Telefon:
600 968 873

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Oddział Sanok

ul. Daszyńskiego 17
Pokaż na mapie

Telefon:
664 912 980

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Kontakt

Ośrodek Szkolenia Kierowców DUET

e-mail: kontakt@duetosk.pl
facebook

Konto bankowe:

02 9158 0001 2001 0010 8588 0001
Bank Spółdzielczy w Błażowej

  *Obowiązkowe

  Copyrights 2017 – 2023 OSK DUET. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

  Crafted by: RED Solutions

  Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnej obsługi Twojej wizyty. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Więcej w Polityce Prywatności oraz Regulaminie.

  Akceptuję
  Zapisz się online