W Polsce o prawo jazdy kategorii B ubiegać się może osoba pełnoletnia. Ściślej ujmując, kurs na prawo jazdy można rozpocząć po ukończeniu 18 lat lub maksymalnie 3 miesiące wcześniej, czyli mając 17 lat i 9 miesięcy. Biorąc pod uwagę drugi przypadek, kandydat musi mieć pisemną zgodę rodziców lub opiekunów, a wydanie dokumentu nastąpi dopiero po ukończeniu 18 lat.
Ponadto, aby przystąpić do egzaminów (teoretycznego i praktycznego), wymagane jest ukończeniu kursu na prawo jazdy kategorii B. Przyszły kierowca nie może uczyć się jeździć samodzielnie, czy też w obecności doświadczonych kierowców (np. rodziców), po czym zdawać egzaminy — jest to niedopuszczalne!
Zanim kandydat zapisze się na kurs prawa jazdy, musi zmierzyć się z kwestią formalną. Należy zacząć od założenia Profilu Kandydata na Kierowcę, w skrócie PKK. Jest to elektroniczny profil, w którym generuje się specjalny numer i to właśnie ten numer jest niezbędny do zapisania się na kurs prawa jazdy. PKK możesz założyć, składając wniosek we właściwym dla miejsca zamieszkania Wydziale Komunikacji. Wyrobienie profilu jest darmowe, jednak samo złożenie wniosku nie wystarczy, potrzebne są jeszcze inne dokumenty oraz zdjęcie.
Prawo jazdy to dokument, na którym musi widnieć nasze aktualne zdjęcie (wykonane maksymalnie pół roku przed złożeniem wniosku). Zdjęcie musi być kolorowe, o wymiarach 35 × 45 mm, wykonane na jasnym tle.
Do dokumentu prawa jazdy wymaga się od kandydata potwierdzenie adresu zameldowania.
Jeśli chcemy jeździć samochodem, musimy zrobić badania lekarskie. Sprawdzany jest przede wszystkim wzrok, słuch i zmysł równowagi. Lekarz przeprowadza też ogólny wywiad z pacjentem. Na tej podstawie decyduje czy kandydat jest zdolny do kierowania pojazdami mechanicznymi. Jeśli nie widzi on żadnych problemów ze zdrowiem, również tych na tle psychicznym i nerwowym, otrzymujemy orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych.
Mając PKK możemy wreszcie przejść do wyboru szkoły jazdy i przystąpić do kursu. Ponieważ przyszły kierowca musi zdać egzamin teoretyczny i praktyczny, również kurs dzieli się na te części.
Egzamin na prawo jazdy odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. A w zasadzie dwa egzaminy, bo jak już zostało wspomniane, dzieli się on na dwa etapy. Musisz mieć na względzie, że jeśli nie zdasz egzaminu teoretycznego, nie możesz podejść do egzaminu praktycznego. Dlatego warto postarać się już na pierwszej części — oszczędzi to nie tylko nerwów, ale również pieniędzy.
Po zdanym egzaminie praktycznym możesz odetchnąć z ulgą i cieszyć się sukcesem. Jednak na wydanie prawa jazdy musisz jeszcze trochę poczekać (do 10 dni roboczych). Pamiętaj, że bez posiadanego prawa jazdy nie możesz poruszać się samochodem — samo zdanie egzaminu nie upoważnia Cię do tego. Pełnoprawnym kierowcą staniesz się dopiero po otrzymaniu uprawnień!
Czas na podsumowanie wszystkich kosztów związanych z prawem jazdy!
Razem: 3820,50 zł
Sprawdź cennik prawo jazdy kategorii B w OSK Duet.
Słowem — aby zafundować sobie prawo jazdy, musimy zainwestować około 3,5 tys. zł.
Czy wraz z 2023 rokiem nastąpią jakieś zmiany? Czy zrobienie prawa jazdy będzie droższe? Na te pytania trudno odpowiedzieć. Od jakiegoś czasu faktycznie spekuluje się na temat wzrostu cen egzaminów, głównie przez trudną sytuację WORD-ów, jednak brak na ten temat konkretnych i oficjalnych informacji.
Niestety, może zdarzyć się tak, że nie zdamy za pierwszym razem. Być może nie zdamy nawet za drugim — jak wiadomo, egzaminy na prawo jazdy w Polsce nie należą do najłatwiejszych. Dobra wiadomość jest taka, że Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego daje nam nieograniczoną ilość podejść do egzaminów; zła — musimy płacić za każde kolejne podejście.
Jeśli po niezdanym egzaminie praktycznym czujesz, że potrzebujesz poćwiczyć więcej, możesz skorzystać z dodatkowych lekcji. Każda szkoła jazdy, która dba o swoich kursantów, ma w swojej ofercie doszkalające zajęcia praktyczne, które mogą pomóc Ci poprawić styl jazdy pod okiem instruktora.
Zamierzasz zdawać prawo jazdy? Świetnie! Nic nie daje takiej niezależności jak możliwość podróżowania samochodem. Droga do tej wymarzonej chwili może być kręta, dosłownie i w przenośni, ale uczucie zdanego egzaminu jest tego absolutnie warte. Noga na gaz i jazda — prawo jazdy czeka!
Zastanawiasz się jak się z nami skontaktować? Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.
ul. Naftowa 18
Pokaż na mapie
Telefony:
13 43 614 32
696 840 014
Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 7:00- 17:00
sobota: 7:00- 14:00
ul. 3 Maja 24A
Pokaż na mapie
Telefon:
600 968 873
Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00
ul. Daszyńskiego 17
Pokaż na mapie
Telefon:
664 912 980
Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00
e-mail: kontakt@duetosk.pl
facebook
Konto bankowe:
02 9158 0001 2001 0010 8588 0001
Bank Spółdzielczy w Błażowej
Copyrights 2017 – 2023 OSK DUET. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w telefonicznie lub mailowo, aby ustalić szczegóły Twojego uczestnictwa w kursie.