×

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B w 2023 roku?

Na pewno nie raz słyszałeś twierdzenie — bez auta jak bez ręki. To prawda! Posiadanie prawa jazdy daje niezależność i wielu z nas nie wyobraża sobie dziś życia bez tego dokumentu. Trzeba jednak przyznać, że wyrobienie prawa jazdy to dość spory wydatek, na który trzeba się przygotować. Z tego artykułu dowiesz się: jakie są formalności, jak przebiega kurs na prawo jazdy oraz ile to wszystko kosztuje.

Zanim przystąpisz do kursu na prawo jazdy

W Polsce o prawo jazdy kategorii B ubiegać się może osoba pełnoletnia. Ściślej ujmując, kurs na prawo jazdy można rozpocząć po ukończeniu 18 lat lub maksymalnie 3 miesiące wcześniej, czyli mając 17 lat i 9 miesięcy. Biorąc pod uwagę drugi przypadek, kandydat musi mieć pisemną zgodę rodziców lub opiekunów, a wydanie dokumentu nastąpi dopiero po ukończeniu 18 lat.

Ponadto, aby przystąpić do egzaminów (teoretycznego i praktycznego), wymagane jest ukończeniu kursu na prawo jazdy kategorii B. Przyszły kierowca nie może uczyć się jeździć samodzielnie, czy też w obecności doświadczonych kierowców (np. rodziców), po czym zdawać egzaminy — jest to niedopuszczalne!

Przyszły kierowca za kółkiem

Profil Kandydata na Kierowcę

Zanim kandydat zapisze się na kurs prawa jazdy, musi zmierzyć się z kwestią formalną. Należy zacząć od założenia Profilu Kandydata na Kierowcę, w skrócie PKK. Jest to elektroniczny profil, w którym generuje się specjalny numer i to właśnie ten numer jest niezbędny do zapisania się na kurs prawa jazdy. PKK możesz założyć, składając wniosek we właściwym dla miejsca zamieszkania Wydziale Komunikacji. Wyrobienie profilu jest darmowe, jednak samo złożenie wniosku nie wystarczy, potrzebne są jeszcze inne dokumenty oraz zdjęcie.

Zdjęcie

Prawo jazdy to dokument, na którym musi widnieć nasze aktualne zdjęcie (wykonane maksymalnie pół roku przed złożeniem wniosku). Zdjęcie musi być kolorowe, o wymiarach 35 × 45 mm, wykonane na jasnym tle.

Dokument potwierdzający adres zameldowania

Do dokumentu prawa jazdy wymaga się od kandydata potwierdzenie adresu zameldowania.

Badanie lekarskie

Jeśli chcemy jeździć samochodem, musimy zrobić badania lekarskie. Sprawdzany jest przede wszystkim wzrok, słuch i zmysł równowagi. Lekarz przeprowadza też ogólny wywiad z pacjentem. Na tej podstawie decyduje czy kandydat jest zdolny do kierowania pojazdami mechanicznymi. Jeśli nie widzi on żadnych problemów ze zdrowiem, również tych na tle psychicznym i nerwowym, otrzymujemy orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych.

 

Jak wygląda kurs prawa jazdy?

Mając PKK możemy wreszcie przejść do wyboru szkoły jazdy i przystąpić do kursu. Ponieważ przyszły kierowca musi zdać egzamin teoretyczny i praktyczny, również kurs dzieli się na te części.

 • Teoria — Naukę jazdy zaczynamy od 30 lekcji teoretycznych, trwających zazwyczaj 45 min. Kandydaci uczestniczą w wykładach na temat prawa o ruchu drogowym, zasad ruchu drogowego oraz oczywiście znaków. Niektóre z tych zajęć mają charakter ćwiczeniowy, podczas których analizuje się trudne sytuacje drogowe. Ponadto przeprowadzane są zajęcia instruktażowe z pierwszej pomocy.
 • Praktyka — Ta część również składa się z 30 lekcji, ale już po 60 minut. Kandydat uczy się kierowania pojazdem na placu manewrowym oraz na ulicach miasta. Na placu musi on opanować poruszanie się po łuku oraz ruszanie z ręcznego pod górkę. Uczy się tutaj także uzupełniania płynów: oleju, płynu chłodniczego oraz płynu do spryskiwaczy.

Kurs teoretyczny

Nauka na placu manewrowym

Jak wygląda egzamin z prawa jazdy?

Egzamin na prawo jazdy odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. A w zasadzie dwa egzaminy, bo jak już zostało wspomniane, dzieli się on na dwa etapy. Musisz mieć na względzie, że jeśli nie zdasz egzaminu teoretycznego, nie możesz podejść do egzaminu praktycznego. Dlatego warto postarać się już na pierwszej części — oszczędzi to nie tylko nerwów, ale również pieniędzy.

 • Egzamin z teorii — Najpierw sprawdzana jest wiedza teoretyczna przyszłego kierowcy. Test, rozwiązywany na komputerach, składa się z pytań zamkniętych (odpowiedź tak lub nie) oraz pytań jednokrotnego wyboru (odpowiedź A, B lub C). Do pytań dołączane są zdjęcia i filmiki przedstawiające różne sytuacje drogowe.
 • Egzamin z praktyki — Po zdaniu egzaminu teoretycznego sprawdzane są umiejętności za kierownicą. Najpierw trzeba zaliczyć zadania na placu manewrowym: łuk, górka i obsługa pojazdów. Później wyjeżdża się na ulicę miasta; egzaminator mówi jedynie gdzie jechać, gdzie skręcić. Jeżeli w trakcie jazdy przyszły kierowca popełni błąd, egzaminator oznaczy to na karcie egzaminacyjnej. Dwukrotne błędne wykonanie zadania skutkuje zakończeniem egzaminu. Na karcie egzaminacyjnej są również zadania, których nieprawidłowe wykonanie od razu kończy egzamin np. przejazd przez przejazd kolejowy bez upewnienia się, czy nie nadjeżdża pociąg.

Wydanie dokumentu prawa jazdy

Po zdanym egzaminie praktycznym możesz odetchnąć z ulgą i cieszyć się sukcesem. Jednak na wydanie prawa jazdy musisz jeszcze trochę poczekać (do 10 dni roboczych). Pamiętaj, że bez posiadanego prawa jazdy nie możesz poruszać się samochodem — samo zdanie egzaminu nie upoważnia Cię do tego. Pełnoprawnym kierowcą staniesz się dopiero po otrzymaniu uprawnień!

Dziewczyna z prawo jazdy

Ile kosztuje prawo jazdy?

Czas na podsumowanie wszystkich kosztów związanych z prawem jazdy!

 • Badanie lekarskie – 200 zł 
 • Zdjęcia — ok. 20 zł (dokładna cena zależy od zakładu fotograficznego oraz ilości sztuk)
 • Kurs prawa jazdy kategorii B – 3300 zł (średnia cena, biorąc pod uwagę wszystkie województwa)
 • Egzamin teoretyczny – 50 zł
 • Egzamin praktyczny – 150 zł
 • Wydanie prawa jazdy – 100,50 zł

Razem: 3820,50 zł 

Sprawdź cennik prawo jazdy kategorii B w OSK Duet.

Słowem — aby zafundować sobie prawo jazdy, musimy zainwestować około 3,5 tys. zł.

Czy wraz z 2023 rokiem nastąpią jakieś zmiany? Czy zrobienie prawa jazdy będzie droższe? Na te pytania trudno odpowiedzieć. Od jakiegoś czasu faktycznie spekuluje się na temat wzrostu cen egzaminów, głównie przez trudną sytuację WORD-ów, jednak brak na ten temat konkretnych i oficjalnych informacji.

Oblany egzamin — co dalej?

Niestety, może zdarzyć się tak, że nie zdamy za pierwszym razem. Być może nie zdamy nawet za drugim — jak wiadomo, egzaminy na prawo jazdy w Polsce nie należą do najłatwiejszych. Dobra wiadomość jest taka, że Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego daje nam nieograniczoną ilość podejść do egzaminów; zła — musimy płacić za każde kolejne podejście.

Jeśli po niezdanym egzaminie praktycznym czujesz, że potrzebujesz poćwiczyć więcej, możesz skorzystać z dodatkowych lekcji. Każda szkoła jazdy, która dba o swoich kursantów, ma w swojej ofercie doszkalające zajęcia praktyczne, które mogą pomóc Ci poprawić styl jazdy pod okiem instruktora.

Ośrodek Szkolenia Kierowców Duet

Podsumowanie

Zamierzasz zdawać prawo jazdy? Świetnie! Nic nie daje takiej niezależności jak możliwość podróżowania samochodem. Droga do tej wymarzonej chwili może być kręta, dosłownie i w przenośni, ale uczucie zdanego egzaminu jest tego absolutnie warte. Noga na gaz i jazda — prawo jazdy czeka!

5/5 - (1)

Kontakt

Zastanawiasz się jak się z nami skontaktować? Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.

Gdzie nas znajdziesz?

Krosno

ul. Naftowa 18
Pokaż na mapie

Telefony:
13 43 614 32
696 840 014

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 7:00- 17:00
sobota: 7:00- 14:00

Oddział Jasło

ul. 3 Maja 24A
Pokaż na mapie

Telefon:
600 968 873

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Oddział Sanok

ul. Daszyńskiego 17
Pokaż na mapie

Telefon:
664 912 980

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Kontakt

Ośrodek Szkolenia Kierowców DUET

e-mail: kontakt@duetosk.pl
facebook

Konto bankowe:

02 9158 0001 2001 0010 8588 0001
Bank Spółdzielczy w Błażowej

  *Obowiązkowe

  Copyrights 2017 – 2023 OSK DUET. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

  Crafted by: RED Solutions

  Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnej obsługi Twojej wizyty. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Więcej w Polityce Prywatności oraz Regulaminie.

  Akceptuję
  Zapisz się online