×

Instruktor nauki jazdy - jak nim zostać?

Jesteś kierowcą i myślisz czasem, że praca instruktora jazdy jest łatwa, lekka i przyjemna? Wręcz przeciwnie, jest bardzo odpowiedzialna i wymagająca. Jeśli jednak wydaje Ci się, że mógłbyś się w niej odnaleźć, to poniższy wpis jest właśnie dla Ciebie! Sprawdź jak zostać instruktorem nauki jazdy.

Jakie wymagania musi spełnić kandydat na instruktora nauki jazdy?

Obserwując pracę instruktorów nauki jazdy, choćby z perspektywy kursanta, zapewne nietrudno jest wyciągnąć wniosek, że zawód ten wymaga szeregu różnorodnych kompetencji – od zawodowych umiejętności praktycznych po kompetencje interpersonalne. Rzeczywiście, niełatwo jest zostać instruktorem nauki jazdy, a wobec kandydatów do tej pracy stawia się dość restrykcyjne wymagania – badania lekarskie, testy psychologiczne i odpowiedni staż za kierownicą. Oto szczegóły.

Prawo jazdy

Do pracy instruktora nauki jazdy konieczne jest oczywiście posiadanie prawa jazdy:

 • prawo jazdy kategorii B, A lub T – aby zdobyć uprawnienia instruktora nauki jazdy tych kategorii, kandydat musi mieć prawo jazdy danej kategorii od co najmniej 2 lat;
 • prawo jazdy kat: B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E od min. roku oraz przynajmniej 3 lata doświadczenia w szkoleniu kandydatów na kierowców kat. B – dla kandydatów na instruktora nauki jazdy wymienionych kategorii;
 • prawo jazdy kat. B (od minimum 2 lat) i pozwolenie na kierowanie tramwajem – dotyczy instruktorów rozszerzających uprawnienia o możliwość szkolenia kandydatów na motorniczych.

Jeszcze niedawno przyszły instruktor nauki jazdy musiał mieć wykształcenie minimum średnie, obecnie wystarczy już podstawowe.

Orzeczenia lekarskie i psychologiczne

Kandydat na instruktora nauki jazdy musi również przedstawić ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności instruktora nauki jazdy – badania psychologiczne i lekarskie wykonywane są przed przystąpieniem kandydata do kursu.

Zaświadczenie o niekaralności

Aby zostać instruktorem jazdy należy także przedstawić zaświadczenie o tym, że kandydat nie był karany za:

 • przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,
 • przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym,
 • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych,
 • przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów,
 • przestępstwo przeciwko wolności seksualnej,
 • przestępstwo umyślne przeciwko życiu.

Kurs na instruktora nauki jazdy

Kurs można rozpocząć, kiedy tylko wszystkie formalności zostaną dopełnione. Zajęcia organizowane są przez ośrodki szkolenia kierowców – ale nie przez wszystkie. Jednostka musi mieć stosowne uprawnienia, aby móc organizować szkolenia osób ubiegających się o legitymację instruktora nauki jazdy. Warto więc sprawdzić w najbliższym lub wojewódzkim ośrodku szkolenia kierowców czy organizowane są w nich kursy instruktorskie. OSK Duet oferuje kursy na instruktorów różnych kategorii – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleń.

sprawdzenie wszystkich elementów pod maską samochodu

Przebieg kursu – czego uczy się przyszły instruktor nauki jazdy?

Kurs na instruktora nauki jazdy składa się, podobnie jak w przypadku “zwykłego” kursu nauki jazdy, z dwóch części – zajęć teoretycznych i zajęć praktycznych.

W ramach zajęć teoretycznych przyszłego instruktora czekają wykłady na temat podstaw techniki kierowania pojazdem, obsługi pojazdu, przepisów ruchu drogowego czy taktyki jazdy. Ponieważ do wykonywania czynności instruktora nauki jazdy potrzeba szerszego zakresu umiejętności niż te, które obowiązują kierowców, zajęcia teoretyczne obejmują również elementy metodyki nauczania, psychologii transportu oraz etyki zawodu instruktora nauki jazdy.

Teoretyczna część kursu obejmuje łącznie 130 godzin lekcyjnych. Zajęcia praktyczne trwają z kolei od 65 godzin w przypadku kandydatów na instruktorów nauki jazdy kat. A do 85 godzin zajęć w przypadku przyszłych instruktorów nauki jazdy kat. B. Po ich zakończeniu kandydata czeka zaliczenie egzaminu wewnętrznego. Warto wiedzieć, że osobie przyjmowanej na kurs przydzielany jest instruktor prowadzący, który zobowiązany jest do prowadzenia szkolenia oraz przeprowadzenia egzaminu wewnętrznego lub uczestniczenia w nim.

Egzamin kontrolny

Końcowy egzamin kontrolny odbywa się na warunkach określonych przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, a przeprowadzany jest przez powołaną przez wojewodę komisję. Egzamin składa się z trzech części:

 • test sprawdzający wiedzę teoretyczną – koszt przystąpienia do niego wynosi 50 zł,
 • pokaz przeprowadzenia zajęć teoretycznych o losowo wybranym zagadnieniu – koszt 50 zł,
 • egzamin na placu manewrowym – pokaz przeprowadzenia 4 zajęć praktycznych (tematyka losowo wybrana) – koszt przystąpienia do tej części egzaminu wynosi 240 zł.
 • Co do samych cen za kurs na instruktora nauki jazdy – to wahają się one w granicach od 4 do 5 tysięcy złotych, w zależności od kategorii i lokalizacji. Po zdanym egzaminie kursant musi uzyskać wpis do ewidencji instruktorów nauki jazdy (koszt 50 zł) oraz odebrać legitymację, tym samym uzyskując prawo do wykonywania zawodu – może uczyć innych kierowania pojazdami wybranej kategorii.

  Cechy dobrego instruktora nauki jazdy

  To, że przyszły instruktor musi mieć prawo jazdy przez określony czas i mieć ważne orzeczenie psychologiczne oraz lekarskie – już wiemy. A jednak niestety nie każdy kierowca, nawet ten z długim stażem i doświadczeniem za kierownicą, nadaje się na instruktora. Poza tymi cechami musi bowiem również mieć odpowiednie cechy charakteru – cierpliwość, otwartość, komunikatywność i empatię.

adowoleni kursanci po zaliczeniu kursu na instruktora

Podsumowanie

Praca instruktora nauki jazdy nie jest prosta i wymaga szeregu umiejętności, cech i kompetencji – jest związana z bardzo dużą odpowiedzialnością za kursanta i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też nie każdy może ją podjąć – jeśli jednak czujesz, że nadajesz się do tej pracy, to z pewnością przyniesie Ci ona wiele satysfakcji.

Oceń stronę

Kontakt

Zastanawiasz się jak się z nami skontaktować? Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.

Gdzie nas znajdziesz?

Krosno

ul. Naftowa 18
Pokaż na mapie

Telefony:
13 43 614 32
696 840 014

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 7:00- 17:00
sobota: 7:00- 14:00

Oddział Jasło

ul. 3 Maja 24A
Pokaż na mapie

Telefon:
600 968 873

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Oddział Sanok

ul. Daszyńskiego 17
Pokaż na mapie

Telefon:
664 912 980

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Kontakt

Ośrodek Szkolenia Kierowców DUET

e-mail: kontakt@duetosk.pl
facebook

Konto bankowe:

02 9158 0001 2001 0010 8588 0001
Bank Spółdzielczy w Błażowej

  *Obowiązkowe

  Copyrights 2017 – 2023 OSK DUET. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

  Crafted by: RED Solutions

  Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnej obsługi Twojej wizyty. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Więcej w Polityce Prywatności oraz Regulaminie.

  Akceptuję
  Zapisz się online