Egzamin na prawo jazdy niemal zawsze powoduje stres. Nic więc dziwnego, że każdy świeżo upieczony kierowca po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu chce jak najszybciej wskoczyć za kółko. Aby jednak móc prowadzić auto, musimy posiadać dokument, który potwierdza nasze uprawnienia, czyli prawo jazdy.
Ile się czeka na prawo jazdy? Jak wygląda cała procedura? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej! Sprawdź koniecznie!
Jak wygląda cała procedura uzyskania uprawnienia do kierowania pojazdem? Proces ten określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa ws. dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Kandydat na kierowcę musi najpierw spełnić kilka formalności. Trzeba będzie wykonać badania u lekarza medycyny pracy. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o prawo jazdy we właściwym urzędzie. Musimy uzyskać też numer PKK (profilu kandydata na kierowcę). Bez numeru PKK nie można wziąć udziału w kursie prawa jazdy (w praktyce większość osób uzyskuje numer PKK od ręki).
Kurs na prawo jazdy to najdłuższy etap całej procedury. Najwięcej czasu zajmuje nam praktyczna nauka jazdy w ruchu drogowym oraz plac manewrowy. Kandydat na kierowcę, który chce realizować kurs na prawo jazdy kategorii B, musi przejeździć minimum 30 godzin, co trwa zazwyczaj od miesiąca do dwóch lub trzech miesięcy.
Kolejnym krokiem będzie już tylko przystąpienie i zdanie państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego. Obecnie ośrodki egzaminacyjne rozdzielają egzamin praktyczny i teoretyczny. Możliwe jest zatem, że egzamin praktyczny będzie miał miejsce w innym dniu, dopiero po zaliczeniu teorii. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku trzeba poczekać na wydanie dokumentu i uiścić odpowiednią opłatę.
Jak już wiemy, jednym z etapów starania się o prawo jazdy jest wizyta w urzędzie właściwym dla swojego miejsca zamieszkania (wydział komunikacji). Tam po złożeniu dokumentów otrzymujemy swój numer PKK. Pamiętajmy, że prawidłowe skompletowanie wszystkich dokumentów skróci czas pobytu w wydziale komunikacji.
Jakie dokumenty musisz przygotować, zanim wybierzesz się do właściwego urzędu?
Przy ubieganiu się o kolejną kategorię trzeba mieć przy sobie również ksero aktualnego prawa jazdy. Jeśli chcemy uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów zaliczanych do kategorii C lub wyższej dodatkowo musimy przedstawić orzeczenie psychologiczne. w
Przekazanie dokumentów może także nastąpić zdalnie, za pośrednictwem systemu ePUAP. Wówczas należy posiadać profil zaufany. Niemniej sposób przekazania dokumentów nie wpływa na czas oczekiwania na prawo jazdy.
Wniosek o prawo jazdy możesz pobrać ze strony internetowej Ministra Infrastruktury. Dostaniesz go także w formie papierowej, w wydziale komunikacji właściwym dla twojego miejsca zamieszkania. Uzupełnienie go nie powinno stanowić problemu. Musimy dokładnie czytać informacje zawarte w dokumencie. Należy m.in. wypełnić dane urzędu miejskiego lub starostwa powiatowego, wpisać w odpowiedniej sekcji swoje dane osobowe czy wybrać i zaznaczyć kategorię prawa jazdy, o którą się ubiegamy.
Ile się czeka na prawo jazdy? Przyszły kierowca może zazwyczaj odebrać prawo jazdy już po około 9 dniach roboczych od dnia dostarczenia potwierdzenia wpłaty. Czasami procedura może wydłużyć się do miesiąca. To, jaki będzie końcowy czas oczekiwania zależeć może m.in. od poprawności złożonych dokumentów. Jeżeli konieczne są dodatkowe wyjaśnienia, jest problem z uzupełnionym wnioskiem lub brakuje dokumentów, trzeba liczyć się z wydłużeniem tego procesu nawet do 30 dni od zdania egzaminu. Natomiast jeśli urząd otrzyma potwierdzenie opłaty i odpowiednie dokumenty w komplecie, czas związany z wydaniem prawa jazdy może się skrócić do minimum.
Jeszcze do niedawna po zdanym egzaminie początkujący kierowca musiał czekać do momentu, gdy otrzymał fizyczny dokument. Od sierpnia 2023 roku dostępne jest nowe rozwiązanie, dzięki któremu młodzi kierowcy będą mogli prowadzić samochód wkrótce po zdaniu egzaminu na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. W okresie oczekiwania na wyrobienie tradycyjnego dokumentu można korzystać z tzw. tymczasowego cyfrowego prawa jazdy. Cyfrowy certyfikat jest dostępny w aplikacji mObywatel, a jego ważność wynosi 30 dni. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać kierowcy, posiadający konto w aplikacji mObywatel, którzy pozytywnie zdali egzamin na prawo jazdy kategorii B, B1, A, A1, A2, AM, B+E, T oraz ci, którzy rozszerzyli swoje uprawniania o kolejne z wyżej wymienionych kategorii.
Od razu po zakończeniu egzaminu państwowego, system PWPW przekazuje do CEK dane o osobie, która uzyskała uprawniania do kierowania pojazdem. Egzaminator może uzupełnić wynik w PKK bez czekania na zatwierdzenie protokołu. Dane z PKK wysyłane są do CEK oraz do starosty, a w CEK tworzone są prawo jazdy tymczasowe. Wówczas w aplikacji mObywatel otrzymamy powiadomienie o możliwości pobrania nowego dokumentu cyfrowego.
Warto też pamiętać, że podczas kontroli drogowej, nie musimy okazywać prawa jazdy. Funkcjonariusz może sprawdzić dane kierowcy w systemie.
Proces starania się o uzyskanie prawa jazdy powinien zacząć się od wizyty u lekarza, u którego otrzymamy specjalne orzeczenie. Następnie będzie trzeba złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy wraz ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami. Kolejnym krokiem jest kurs. Ta część pochłania najwięcej czasu. Po zakończonym kursie trzeba przystąpić do państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego, a po zdanym egzaminie wszelkie potrzebne informacje zostaną wysłane do odpowiednich urzędów.
Ile się czeka na prawo jazdy? Prawo jazdy tymczasowe będą dostępne w aplikacji mObywatel wkrótce po zdaniu egzaminu i są ważne przez 30 dni. Czas oczekiwania na prawo jazdy w formie dokumentu fizycznego trwa około 9 dni roboczych, jednak czas ten może się wydłużyć nawet do 30 dni, jeżeli istnieją zastrzeżenia co do poprawności złożonych dokumentów lub konieczne będą dodatkowe wyjaśnienia.
Zastanawiasz się jak się z nami skontaktować? Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.
ul. Naftowa 18
Pokaż na mapie
Telefony:
13 43 614 32
696 840 014
Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 7:00- 17:00
sobota: 7:00- 14:00
ul. 3 Maja 24A
Pokaż na mapie
Telefon:
600 968 873
Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00
ul. Daszyńskiego 17
Pokaż na mapie
Telefon:
664 912 980
Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00
e-mail: kontakt@duetosk.pl
facebook
Konto bankowe:
02 9158 0001 2001 0010 8588 0001
Bank Spółdzielczy w Błażowej
Copyrights 2017 – 2023 OSK DUET. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w telefonicznie lub mailowo, aby ustalić szczegóły Twojego uczestnictwa w kursie.