×

Jak zdać egzamin na prawo jazdy? Praktyczne porady

Człowiek niejednokrotnie w swoim życiu zmaga się z bardzo stresującymi sytuacjami. Jedną z nich jest niewątpliwie egzamin na prawo jazdy. Obecnie samochód przestał być luksusem, na który mogły sobie pozwolić jedynie osoby bogate, a stał się niemal obowiązkowym elementem, ułatwiającym codzienne funkcjonowanie. Uprawnienia do prowadzenia pojazdu są niezwykle przydatne zwłaszcza tym, którzy mieszkają na obrzeżach miasta i muszą codziennie pokonywać kilkanaście kilometrów, aby dostać się do pracy lub szkoły. Nikomu nie trzeba przypominać, jak uciążliwe bywa podróżowanie komunikacją miejską, dlatego warto wybrać odpowiednią szkołę jazdy i rozpocząć przygotowania do egzaminu na prawo jazdy.

dokument prawa jazdy

Prawo jazdy – zdanie egzaminu za pierwszym razem

Samochód służy w różnych celach – jedni jeżdżą nim na zakupy, do pracy, drudzy wożą dzieci do szkoły, zaś jeszcze inni wykorzystują auto do zarabiania pieniędzy (taksówkarze, kierowcy Ubera etc.). Niezależnie od zamiaru użytkowania samochodu, do jego prowadzenia potrzebne są odpowiednie uprawnienia. O ile pojazd niższych standardów można obecnie nabyć za stosunkowo niewielką kwotę, to chcąc zdobyć prawo jazdy, trzeba przejść kurs, a następnie zdać egzamin państwowy teoretyczny i praktyczny. Ten ostatni element jest najbardziej stresujący dla kandydatów na kierowców, ponieważ wielu z nich uważa, że wspomniane przedsięwzięcie graniczy z cudem – nic bardziej mylnego! Chcąc zwiększyć szanse na zdanie „prawka” za pierwszym podejściem, trzeba mieć dobre nastawienie i odpowiednią wiedzę.

Niezbędne formalności

Mimo tego, że o wydanie dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów może ubiegać się każda osoba, u której nie rozpoznano żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, to niezmiennie trzeba pamiętać o kilku istotnych obowiązkach i formalnościach.

Przed wybraniem odpowiedniej szkoły jazdy trzeba udać się do gabinetu lekarskiego, aby wykonać podstawowe badanie kierowców, kosztujące około 200 złotych. Następnym krokiem jest wygenerowanie Profilu Kandydata na Kierowcę (numer PKK) w wydziale komunikacji. W tym celu należy udać się do urzędu i wypełnić wniosek wraz z następującymi załącznikami:

  • pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych (wymagane w przypadku, gdy kursant jest w danym momencie niepełnoletni),
  • aktualne zdjęcie,
  • ksero dowodu osobistego (niekoniecznie),
  • orzeczenie lekarskie (w niektórych przypadkach trzeba przedstawić badania psychologiczne).

Rozpoczęcie kursu na prawo jazdy jest możliwe tylko i wyłącznie po dostarczeniu do szkoły numeru PKK. Ten elektroniczny zestaw informacji zawiera potrzebne dane przyszłego kierowcy oraz informacje o ilości godzin szkolenia, oraz wynik egzaminu teoretycznego i praktycznego. W dniu, w którym PKK zostanie wygenerowany, można zastanowić się nad wyborem ośrodka kształcącego kierowców.

Jak przygotować się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia nie tylko do jazdy samochodem osobowym, lecz daje możliwość legalnego prowadzenia motocyklu z silnikiem do 125 cm³, jazdy ciągnikiem rolniczym, autami z przyczepą lekką oraz niewielkimi czterokołowcami. Nie ulega wątpliwości, że przygotowania do egzaminu teoretycznego spędzają sen z powiek wielu kursantom. Jednak trzeba zaznaczyć, że nie ma się czego bać – wystarczy opanować zasady pierwszej pomocy, przepisy ruchu drogowego oraz nabyć wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa podczas poruszania się pojazdem. Aby się tego nauczyć, należy brać aktywny udział w wykładach prowadzonych przez instruktorów w wybranej szkole jazdy.

Ośrodki szkolenia kierowców z reguły zapewniają kursantom dostęp online do przykładowych testów i oferują podręcznik z niezbędną wiedzą, znakami drogowymi i egzaminacyjnymi zagadnieniami. Bardzo często takie książki mają dołączone płyty zawierające zarysy nawet najtrudniejszych skrzyżowań wraz z omówieniem wszystkich przepisów. Mimo tego, że baza pytań egzaminacyjnych jest na bieżąco aktualizowana, osoba ubiegająca się o prawo jazdy powinna rozwiązywać jak najwięcej testów. Niektórzy kursanci dołączają do grup na mediach społecznościowych, prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, a nawet egzaminatorów. Jest to świetny pomysł na przyswojenie niezbędnej wiedzy.

Jak zdać egzamin praktyczny?

Prowadzenie samochodu wcale nie jest takie skomplikowane – zdolność kierowania pojazdem jest tak naprawdę kwestią wprawy. Aby zdać egzamin praktyczny za pierwszym razem, trzeba w odpowiedni sposób zaprezentować swoje umiejętności. Jego pierwsza część polega na wykonaniu zadań na placu manewrowym, zaś druga obejmuje poruszanie się autem w ruchu drogowym. Chcąc wjechać na ulicę, należy uporać się ze słynnym łukiem i płynnie ruszyć na wzniesieniu z użyciem hamulca awaryjnego (ręcznego).

Na samym początku tego egzaminu osoba zdająca musi odpowiedzieć poprawnie na dwa pytania, które dotyczą najczęściej technicznego stanu samochodu. Kolejno kursant przygotowuje się do jazdy, ustawia fotel, lusterka, zagłówek, zapina pasy, włącza światła mijania lub do jazdy dziennej (w zależności od pogody). Niezwykle istotne jest, aby zachować spokój i jak najlepiej zaprezentować umiejętności jazdy. Nie wolno zapominać o szacunku do egzaminatora – jego polecenia są niezwykle ważne!

Poprawne wykonywanie manewrów i oswojenie się z autem wymaga czasu, dlatego ośrodki szkoleniowe oferują 30-godzinny kurs prowadzenia samochodu pod opieką wykwalifikowanego instruktora. Nauka jazdy powinna odbywać się zarówno w godzinach porannych, popołudniowych, jak i wieczornych, aby osoba ubiegająca się o prawo jazdy umiała poradzić sobie z sytuacją na drodze o każdej porze dnia. Jednak często zdarza się, że podstawowy kurs praktyczny to za mało. Dlatego w takich sytuacjach warto dokupić dodatkowe godziny doszkalające i zwiększyć szanse na zdanie „prawka” za pierwszym razem.

Dobrze jest, aby ustalić egzamin w przedziale czasowym od 9:00 do 14:00 – nie są to godziny szczytu, a ruch na drodze jest o wiele mniejszy. Taki zabieg pozwoli zmniejszyć ryzyko popełnienia niedopuszczalnych błędów, takich jak wymuszenie pierwszeństwa lub nieustąpienie pieszemu na pasach.

Co zrobić, aby zdać prawo jazdy?

Oba przedsięwzięcia są dla kursantów bardzo stresujące i często przyprawiają o ból głowy. Nieważne, czy jest to egzamin na prawo jazdy na motocykl, czy samochód – zawsze jest to spore wyzwanie, łączące się z paraliżującym strachem. Aby choć trochę go zredukować, trzeba postawić na umiejętne przygotowanie i zwrócić uwagę na kilka ważnych zasad.

tor drogowy

Renomowana szkoła jazdy – klucz do sukcesu

Faktem jest, że przyjemna atmosfera wraz z pomocą życzliwego instruktora w ogromnym stopniu wpływają na wynik egzaminu. Tylko wykwalifikowane osoby, opanowane i empatyczne są w stanie dobrze przygotować kursanta do końcowego etapu ubiegania się o dokument potwierdzający możliwość poruszania się pojazdem. Nic tak nie umila nauki, jak wsparcie i pochwały ze strony doświadczonego kierowcy. Dlatego przed wyborem ośrodka szkoleniowego warto zaczerpnąć nieco wiedzy o instruktorach, przeczytać opinie i wysłuchać wypowiedzi osób, które korzystały z usług danej szkoły. Co ciekawe – niektóre z nich oferują rabat dla stałych kursantów na kurs pozostałych kategorii np. prawo jazdy kategorii C, czy B+E.

Spokój i opanowanie

Relaks w dniu egzaminu jest niemal niemożliwy i brzmi banalnie, aczkolwiek żeby „zaliczyć teorię” i zdać bezbłędnie praktykę trzeba maksymalnie się odprężyć i odstresować. Jest to niezwykle trudne, ale trzeba być świadomym tego, że nerwy i negatywne emocje zakłócają koncentrację, co może jedynie zaszkodzić w całym przedsięwzięciu. Przed egzaminem warto iść na zakupy, miło spędzić czas ze znajomymi w restauracji lub udać się do parku, odetchnąć i wyciszyć się.

Podsumowanie

Niezależnie od wieku, nauka poruszania się samochodem jest jednym z najbardziej stresujących momentów w życiu człowieka. Każdy, kto chce uzyskać dokument prawa jazdy, powinien wiedzieć, że to wyzwanie wymaga poświęcenia i zaangażowania. Niemniej jednak niezdanie egzaminu za pierwszym razem to nie koniec świata – zawsze można go powtórzyć.

5/5 - (1)

Kontakt

Zastanawiasz się jak się z nami skontaktować? Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.

Gdzie nas znajdziesz?

Krosno

ul. Naftowa 18
Pokaż na mapie

Telefony:
13 43 614 32
696 840 014

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 7:00- 17:00
sobota: 7:00- 14:00

Oddział Jasło

ul. 3 Maja 24A
Pokaż na mapie

Telefon:
600 968 873

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Oddział Sanok

ul. Daszyńskiego 17
Pokaż na mapie

Telefon:
664 912 980

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Kontakt

Ośrodek Szkolenia Kierowców DUET

e-mail: kontakt@duetosk.pl
facebook

Konto bankowe:

02 9158 0001 2001 0010 8588 0001
Bank Spółdzielczy w Błażowej

    *Obowiązkowe

    Copyrights 2017 – 2023 OSK DUET. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

    Crafted by: RED Solutions

    Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnej obsługi Twojej wizyty. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Więcej w Polityce Prywatności oraz Regulaminie.

    Akceptuję
    Zapisz się online