×

Jak zostać kierowcą autobusu?

Od kierowcy autobusu wymaga się posiadania prawa jazdy kat. D. Zakres obowiązków kierowców obejmuje dbanie o bezpieczeństwo swoje i pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Pracodawcy od kandydatów często oczekują też zarówno umiejętności twardych, jak i miękkich.

Z tego artykułu dowiesz się, co trzeba zrobić, żeby zostać kierowcą autobusu, jak wygląda egzamin i ile zarabia osoba na takim stanowisku! Sprawdź!

Kierowca autobusu – jak wygląda praca?

Pracując w zawodzie kierowcy autobusu, musimy wykazywać się m.in. dużą odpowiedzialnością, umiejętnością koncentracji, zdolnością pracy w trudnych warunkach, odpornością na stres czy punktualnością. Jest to praca stacjonarna. Kierowca autobusu miejskiego, kursujący na liniach regularnych pracuje na podstawie grafiku, który ustalany jest przez dyspozytora. Musi więc liczyć się z pracą w weekendy czy święta.

Natomiast kierowcy autobusów turystycznych pracują zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowcy. Wyjeżdżanie w dalsze trasy wiąże się z kolei z nieobecnością w domu przez kilka, a niekiedy nawet kilkanaście dni.

Kierowca autobusu – co zrobić, żeby nim zostać?

Aby objąć stanowisko kierowcy autobusu, należy ukończyć kurs na prawo jazdy kat. D. Żeby móc do niego podejść, trzeba wcześniej uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych do 3,5 tony, czyli zdać prawo jazdy kategorii B.

Wiele osób zastanawia się również, czy od kandydatów na kierowców autobusów wymaga się ukończenia określonego wieku. Pracownik wykonujący przewóz pasażerów autobusem powinien mieć ukończone 24 lata. Kurs uprawniający do kierowania autobusami można rozpocząć na 3 miesiące przed 24 urodzinami. Niemniej, ukończenie kwalifikacji wstępnej pełnej pozwala na zdobycie uprawnień już w wieku 21 lat.

Zanim jednak przystąpimy do kursu, musimy wyrobić profil kandydata na kierowcę w Wydziale Komunikacji w miejscu zameldowania. Jakie dokumenty wymagane są do uzyskania profilu kandydata? Wniosek, aktualne zdjęcie, orzeczenie lekarskie, a w przypadku kategorii D także orzeczenie psychologiczne. Potrzebny będzie też dowód osobisty. Po uzyskaniu PKK można rozpocząć kurs.

Kurs na kierowcę autobusu podzielony jest na kilka etapów i składa się z 20 godzin zajęć teoretycznych, 60 godzin zajęć praktycznych (w przypadku osób posiadających kat. C kurs zawiera 40 godzin zajęć praktycznych) oraz egzaminu wewnętrznego obejmującego teorię i praktykę. Następnie można przejść już do egzaminu państwowego.

trasa i sprzedaż biletów w autobusie

Samo ukończenie takiego kursu nie daje nam pełnych uprawnień. Osoby, które wcześniej nie ukończyły kwalifikacji wstępnej pełnej, muszą jeszcze wyrobić kwalifikację wstępną przyspieszoną na przewóz osób.

Jak wygląda egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii D?

Egzaminy odbywają się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i obejmują część teoretyczną oraz praktyczną. Pozytywne ukończenie części teoretycznej uprawnia kandydatów na kierowców do przystąpienia do części praktycznej.

Część praktyczna natomiast przeprowadzana jest najpierw na placu manewrowym. Po prawidłowym wykonaniu zleconych przez egzaminatora zadań można przejść do egzaminu w ruchu drogowym.

Kierowca autobusu – ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii D?

Warto wiedzieć, że ceny kursów uprawniających do kierowania autobusem mogą wahać się w zależności od ośrodka czy regionu. W Ośrodku Szkolenia Kierowców DUET działającym w Krośnie, Sanoku i Jaśle za kurs zapłacimy 6600 zł. W cenę wliczone są zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Natomiast dla osób posiadających już prawo jazdy kat. C, taki kurs kosztował będzie 4400 zł.

autobus na poboczu

Jakie możliwości pracy mają kierowcy autobusu?

Pozytywne ukończenie kursu i zdanie państwowego egzaminu oraz uzyskanie kwalifikacji uprawnia do prowadzenia:

  • autobusu,
  • zespołu pojazdów, które składają się z autobusu i lekkiej przyczepy,
  • ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego wraz z lekką przyczepą, ale tylko na terytorium RP.

Jeżeli kierowca zdobędzie potrzebne uprawnienia, może podjąć pracę zarówno w kraju, jak i za granicą, np. w firmach świadczących usługi transportu miejskiego, turystycznego czy nawet długodystansowego.

Gdzie dokładnie kierowca autobusu może więc szukać zatrudnienia?

  • W MPK – Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne funkcjonuje na terenie danego miasta. Podejmując zatrudnienie w komunikacji miejskiej, kierowca musi wykonywać pracę zmianową oraz w godzinach nocnych.
  • W firmach świadczących usługi przewozu turystycznego – osoba z odpowiednimi uprawnieniami może podjąć zatrudnienie jako kierowca autobusu turystycznego na dłuższym dystansie. Kierowcy pokonują trasy nie tylko na terenie Polski, ale również innych krajów.
  • W PKS – Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej stanowi alternatywę dla komunikacji pociągowej, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Wiele osób z rejonów podmiejskich potrzebuje transportu do miasta, w którym się uczą lub podejmują pracę.
  • W prywatnych firmach świadczących usługi zarobkowego przewozu osób – prywatne firmy uruchamiają własne trasy, także międzynarodowe. W takich przedsiębiorstwach kierowca autobusu prowadzi zarówno mniejsze busy do przewozu pasażerów, jak i pełnowymiarowe autobusy.

Inną opcją jest założenie własnej działalności gospodarczej. Wówczas kierowca autobusu posiada swój pojazd, którym przewozi pasażerów na wcześniej wyznaczonych trasach, zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy.

Ile zarabia kierowca autobusu?

Wiele osób planujących przystąpić do kursu zastanawia się, ile zarabia kierowca autobusu? Na zarobki wpływa miejsce pracy, województwo czy wielkość firmy, a nawet wykształcenie i doświadczenia kierowcy czy długość tras.

kierowca w autobusie

Według danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń ze stycznia 2023 mediana wynagrodzenia kierowców autobusów wynosi 4 910 złotych brutto. Oznacza to, że 25% osób zarabia około 4100 złotych brutto, a 25% osób podjęło pracę za około 5900 złotych brutto.

Prawo jazdy kategorii D a D1 – czym się różnią?

W wieku 21 lat można już rozpocząć kurs na prawo jazdy kategorii D1. Uzyskane kwalifikacje uprawniają do przewozu nie więcej niż 17 osób wraz z kierowcą. Autobus z kolei nie może przekraczać 8 metrów. Ponadto po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu na prawo jazdy kat. D1 można prowadzić zespół pojazdów składających się z wyżej opisanego autobusu oraz przyczepy lekkiej, a na terytorium RP także ciągnik rolniczy i pojazd wolnobieżny z lekką przyczepą.

W tym przypadku szkolenie składa się z 20 godzin teorii oraz 30 godzin zajęć praktycznych.

Podsumowanie

Kierowca autobusu powinien wykazywać zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie. Jest to praca stacjonarna, którą czasami wykonuje się również w nocy. Zarobki pracowników i stawka godzinowa na tym stanowisku uzależnione są od firmy czy regionu.

Każdy, kto chce zostać kierowcą autobusu, musi zdobyć konkretne uprawnienia. Aby pracować na tym stanowisku trzeba mieć ukończone 24 lata, dlatego kurs można zacząć na 3 miesiące przed 24 urodzinami. Należy pamiętać też, że ukończenie kwalifikacji wstępnej pełnej pozwala kursantowi na zdobycie uprawnień już w wieku 21 lat!

Jeśli jesteś zainteresowany przystąpieniem do kursu, więcej informacji znajdziesz na stronie ofertowej kursu na prawo jazdy kategorii D.

5/5 - (1)

Kontakt

Zastanawiasz się jak się z nami skontaktować? Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.

Gdzie nas znajdziesz?

Krosno

ul. Naftowa 18
Pokaż na mapie

Telefony:
13 43 614 32
696 840 014

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 7:00- 17:00
sobota: 7:00- 14:00

Oddział Jasło

ul. 3 Maja 24A
Pokaż na mapie

Telefon:
600 968 873

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Oddział Sanok

ul. Daszyńskiego 17
Pokaż na mapie

Telefon:
664 912 980

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Kontakt

Ośrodek Szkolenia Kierowców DUET

e-mail: kontakt@duetosk.pl
facebook

Konto bankowe:

02 9158 0001 2001 0010 8588 0001
Bank Spółdzielczy w Błażowej

    *Obowiązkowe

    Copyrights 2017 – 2023 OSK DUET. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

    Crafted by: RED Solutions

    Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnej obsługi Twojej wizyty. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Więcej w Polityce Prywatności oraz Regulaminie.

    Akceptuję
    Zapisz się online