Jeśli kochasz spędzać czas za kółkiem i przemierzanie setek kilometrów jest dla Ciebie przyjemnością, możesz sprawić, że Twoja pasja stanie się przy okazji dobrze płatnym zajęciem. Według raportu Polskiego Instytutu Transportu Drogowego, zarobki większości kierowców zawodowych wynoszą ponad 6000 złotych netto miesięcznie, czyli przewyższają dwukrotność obecnej najniższej krajowej. Aby jednak rozpocząć pracę w tym zawodzie, nie wystarczy samo prawo jazdy. Sprawdź, jakie formalności należy spełnić, aby zostać kierowcą zawodowym!
Podstawowym zadaniem, jakie zawodowy kierowca musi spełnić w swojej codziennej pracy, jest transport towarów bądź ludzi z określonego miejsca do punktu docelowego. Oczywiście przewóz ten musi odbywać się w sposób bezpieczny i we właściwym czasie.
Ponadto do obowiązków kierowcy zawodowego należą takie aspekty, jak:
Umiejętność prowadzenia pojazdów o dużym tonażu udokumentowana prawem jazdy to nie wszystko. Praca kierowcy zawodowego wymaga od osoby na takim stanowisku przede wszystkim dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego, które zagwarantują, że jest ona w stanie przebywać za kierownicą przez długie godziny.
Kierowcą zawodowym nie mogą zostać osoby:
Dlatego niezbędnym czynnikiem w procesie przygotowania do zawodu są badania lekarskie dla kandydatów na kierowców zawodowych oraz testy psychologiczne.
Co do cech charakteru, kierowca zawodowy powinien odznaczać się zdrowym rozsądkiem, uczciwością, umiejętnością trzeźwej oceny sytuacji, sumiennością czy punktualnością.
Praca jako kierowca zawodowy ciężarówki lub autobusu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim daje ona możliwość podróżowania i poznawania wielu nowych miejsc. Z pewnością docenią ją osoby nieznoszące typowej pracy za biurkiem. Gwarantuje sporą różnorodność, gdyż każdy dzień różni się od poprzedniego i stawia nowe wyzwania.
Niektórzy doceniają także samodzielność stanowiska czy nieregularne dni pracy, dzięki czemu w przerwy od dłuższych tras można wykorzystać na rozwijanie hobby czy życie rodzinne.
Niekwestionowaną zaletą, dla której warto zostać kierowcą zawodowym, są wysokie zarobki, zwłaszcza kierowców ciężarówek, którzy zarabiają od 6 do nawet 12 tysięcy miesięcznie, w zależności od długości tras czy stażu pracy. Natomiast kierowcy autobusów zarabiają od 4 do 8 tysięcy.
W zależności od charakteru planowanej pracy każdy kandydat na kierowcę zawodowego musi w pierwszej kolejności postarać się o zdobycie uprawnień do prowadzenia konkretnych typów pojazdów. Najpierw jednak trzeba uzyskać prawo jazdy kategorii B.
Uprawnia do prowadzenia samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony z wyjątkiem autobusu oraz takiego pojazdu wraz z przyczepą lekką (do 750 kg). Oznacza to, że będziesz mógł jeździć większością dostawczaków i mniejszych ciężarówek (np. plandeka, furgon, wywrotka, chłodnia, bus). Minimalny wiek, aby móc ubiegać się o uzyskanie prawa jazdy kategorii C wynosi 20 lat i 9 miesięcy. Istnieje możliwość wcześniejszego podjęcia nauki na prawo jazdy kategorii C — zaraz po ukończeniu 18 roku życia — o ile rozpocząłeś kwalifikację wstępną.
Więcej informacji o tym, jak zdobyć prawo jazdy kat C znajdziesz tutaj:
Uprawnia do prowadzenia samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 wraz z przyczepą powyżej 750 kg oraz zespołem pojazdów. Oznacza to, że jest ono konieczne, jeśli marzysz o pracy kierowcy ciężarówek o większym gabarycie. W tym przypadku również należy mieć ukończone 20 lat i 9 miesięcy. Istnieje możliwość wcześniejszego podjęcia nauki na prawo jazdy kategorii CE — zaraz po ukończeniu 18 roku życia — o ile rozpocząłeś kwalifikację wstępną.
Więcej informacji o tym, jak zdobyć prawo jazdy kat C+E znajdziesz tutaj:
https://duetosk.pl/kurs-na-prawo-jazdy-kategorii-ce/.
Uprawnia do prowadzenia autobusu i autokaru, natomiast D1 daje uprawnienia do kierowania pojazdem mogącym przewozić maksymalnie 17 osób wraz z kierowcą. Ukończenie kwalifikacji wstępnej pełnej umożliwia uzyskanie uprawnień kat. D1 już w wieku 18 lat.
Istnieje również kategoria D+E, dzięki której można prowadzić autobus z przyczepą. Minimalny wiek, aby móc ubiegać się o uzyskanie prawa jazdy kategorii D wynosi 23 lata i 9 miesięcy. Ukończenie kwalifikacji wstępnej pełnej z kolei umożliwia uzyskanie uprawnień już w wieku 21 lat.
Więcej informacji o tym, jak zdobyć prawo jazdy kat D znajdziesz tutaj:
Od kilku lat na osoby chcące świadczyć usługi transportowe zostało prawnie nałożone obowiązkowe kształcenie na kierowców zawodowych przewożących osoby lub rzeczy. Dlatego, aby ubiegać się o pracę, konieczne będzie posiadanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. Jeżeli otrzymałeś kat. D przed wrześniem 2008 lub kat. C przed wrześniem 2009 konieczne będzie jedynie odbycie szkolenia okresowego.
Kursy kwalifikacyjne dla kierowców zawodowych dzielą się na:
Każdy z powyższych kursów obejmuje zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Po ukończonym module kształcenia i zdaniu testów sprawdzających wiedzę kandydat otrzymuje świadectwo kwalifikacji zawodowej, które uprawnia go do pracy w charakterze kierowcy zawodowego. Jest ono ważne w okresie 5 lat od daty wydania dokumentu.
Osoby, które uzyskały prawo jazdy kategorii C przed wrześniem 2009 lub D przed wrześniem 2008 bądź ich świadectwo kwalifikacji zawodowej traci ważność, powinny wziąć udział w szkoleniu okresowym.
Obejmuje ono moduł kształcenia złożony z 35 godzin lekcyjnych. Kierowca zawodowy jest zobowiązany uczestniczyć w nim raz na 5 lat. Aby ukończyć szkolenie okresowe, należy wziąć udział we wszystkich zajęciach oraz zdobyć orzeczenia lekarza medycyny pracy i psychologa transportu. Nie kończy się ono egzaminem.
Dodatkowe kwalifikacje mogą jednak przydać się w innych sytuacjach. Przykładowo, kiedy kierowca zawodowy ma przewozić materiały niebezpieczne lub prowadzić ciężarówkę do zadań specjalnych. Szkolenia te to:
Wbrew obiegowej opinii, TIR to nie nazwa określonego typu ciężarówki! Jest to skrót od francuskiego pojęcia Transport International Routier (Międzynarodowy Transport Drogowy), które wiąże się z unijną konwencją mającą ułatwić procedury przewozu towarów przez granicę oraz reguluje kwestię cła. Wymaga ona, aby należące do tego karnetu pojazdy miały wyraźne oznaczenia. Aby zostać kierowcą TIR, nie musisz mieć dodatkowych uprawnień. Wystarczy prawo jazdy C+E, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań fizycznych i psychicznych oraz ukończenie kursu kwalifikacyjnego.
Zastanawiasz się jak się z nami skontaktować? Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.
ul. Naftowa 18
Pokaż na mapie
Telefony:
13 43 614 32
696 840 014
Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 7:00- 17:00
sobota: 7:00- 14:00
ul. 3 Maja 24A
Pokaż na mapie
Telefon:
600 968 873
Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00
ul. Daszyńskiego 17
Pokaż na mapie
Telefon:
664 912 980
Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00
e-mail: kontakt@duetosk.pl
facebook
Konto bankowe:
02 9158 0001 2001 0010 8588 0001
Bank Spółdzielczy w Błażowej
Copyrights 2017 – 2023 OSK DUET. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w telefonicznie lub mailowo, aby ustalić szczegóły Twojego uczestnictwa w kursie.