×

Prawo jazdy na motocykl - kto może uzyskać prawo jazdy kat. A i jak wygląda egzamin?

Wraz z nadejściem cieplejszych dni i pierwszych promieni wiosennego słońca, rozpoczyna się także sezon motocyklowy. Jazda motocyklem to nie tylko praktyczna możliwość szybszego pokonywania miejskich, zatłoczonych ulic, ale też prawdziwa przyjemność i poczucie swobody, jakiego nie daje jazda autem.

Marzysz o tym, aby mieć prawo jazdy na motocykl? Zobacz, jak zrobić prawo jazdy kategorii A, AM, A1 i A2, jakie warunki trzeba spełnić, aby zapisać się na kurs oraz jak wygląda egzamin na prawo jazdy na motocykl.

Rodzaje prawa jazdy na motocykl

Warto wiedzieć, że kategorii prawa jazdy na motocykl jest kilka:

  • kategoria AM – to najniższa kategoria prawa jazdy – na motorower;
  • kategoria prawa jazdy A1 – uprawnia do kierowania motocyklem do 125 cm3 i stosunku mocy do masy własnej max. 0,1 kW/kg lub motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW;
  • kategoria A2 – to prawo jazdy na motocykl uprawnia do prowadzenia motocykla o mocy nie wyższej niż 35 kW. Stosunek mocy do masy własnej powinien wynosić max. 0,2 kW/kg
  • prawo jazdy kategorii A – uprawnia do prowadzenia motocykla każdego rodzaju i o dowolnej mocy i pojemności silnika.

Warunki przystąpienia do kursu na prawo jazdy kat. A

Aby zapisać się na kurs i uzyskać prawo jazdy kategorii A, kandydat musi spełniać określone warunki dotyczące jego wieku oraz przystąpienia do badań lekarskich. Tak samo jest, gdy starasz się o prawo jazdy kategorii B, C czy B + E, choć różne kategorie prawa jazdy stawiają różne warunki dotyczące wieku.

Wszystkie potrzebne dokumenty złożyć należy w wydziale komunikacji. Następnie kandydat otrzyma swój indywidualny profil kandydata na kierowcę, który będzie zawierał wszystkie istotne informacje na jego temat. Koniecznie sprawdź wykaz wszystkich dokumentów, które należy złożyć w wydziale komunikacji na stronie.

Wymagania wiekowe wobec kandydata

Do ukończenia kursu prawa jazdy kategorii AM minimalny wiek kandydata wynosi 14 lat (13 lat i 9 miesięcy do rozpoczęcia kursu). Z kolei na kurs prawa jazdy kategorii A1 mogą zapisać się osoby, które ukończyły 15 lat i 9 miesięcy i mają pisemną zgodę opiekuna prawnego na rozpoczęcie kursu. Kategoria A2 przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 17 lat i 9 miesięcy. Do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy przed ukończeniem 18. roku życia potrzebna jest zgoda opiekuna prawnego.

Jeśli miałeś wyrobione prawo jazdy na motocykl kat. A2, to po dwóch latach od uzyskania uprawnień możesz przystąpić do skróconego kursu na kategorię prawa jazdy A. Jeśli nie, musisz mieć ukończone 23 lata i 9 miesięcy. Warto pamiętać, że kurs prawa jazdy przeznaczony jest dla osób pełnoletnich, ale można zapisać się na niego – nie wcześniej niż na 3 miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku. Kurs jest skrócony i obejmuje tylko 10h zajęć praktycznych, bez teorii, a egzamin państwowy jest tylko praktyczny. Tak samo w przypadku zdobywania uprawnień z A1 na A2. Zasada ta nie dotyczy kategorii AM.

Kursant na motocyklu, motocykle stojące w rzędzie

Badania lekarskie

Badania lekarskie dla kandydatów na kierowców są obowiązkowe dla każdego kandydata zapisującego się na kurs prawa jazdy, także dla chętnych na uzyskanie prawa jazdy kategorii A, AM, A1, A2. Takie badania zwykle organizuje ośrodek szkolenia kierowców, a jeśli nie, należy zwrócić się do odpowiedniego Ośrodka Medycyny Pracy i tam poddać się badaniu.

Jak wygląda kurs prawa jazdy kategorii A, AM, A1, A2?

Kurs na prawo jazdy kat. A obejmuje 50 godzin szkolenia – 30 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin zajęć praktycznych. Zajęcia teoretyczne obejmują zagadnienia związane z bezpiecznym poruszaniem się po drogach publicznych, zasadami obsługi i prowadzenia pojazdów, przepisami ruchu drogowego oraz podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach.

Ważna informacja: każdy kursant może odbyć zajęcia teoretyczne w formie stacjonarnej lub też online. Każdy kursant może też zdecydować się na to, że nie będzie odbywał oficjalnie wykładów tylko przygotuje się z materiałów, które od nas otrzyma i w zamian może zdać egzamin państwowy teoretyczny jeszcze przed przystąpieniem do zajęć praktycznych.

Na przyszłych kierowców czeka kilka egzaminów:

  • egzamin teoretyczny wewnętrzny – organizuje go szkoła jazdy, w której odbywa się kurs prawa jazdy. Dopiero po jego zaliczeniu można przejść do części praktycznej szkolenia, czyli jazd;
  • egzamin praktyczny wewnętrzny – odbywa się po zakończeniu części praktycznej kursu;
  • egzamin teoretyczny państwowy w placówce WORD;
  • praktyczny egzamin państwowy – ostatni egzamin, do którego kandydat musi przystąpić, a po uzyskaniu wyniku pozytywnego może odebrać swoje wymarzone prawo jazdy na motocykl.

Zajęcia praktyczne

Nauka praktyczna obejmuje jazdę po placu manewrowym oraz mieście. Każdemu kursantowi zostaje przydzielony instruktor, a każde spotkanie trwa najczęściej 2 godziny, ale mogą być i trzygodzinne zajęcia. W czasie zajęć kursant zobowiązany jest mieć założone: kask, rękawice i ochraniacze – sprzęt może udostępnić szkoła jazdy. Po zakończeniu tej części szkolenia kursant przystępuje do egzaminu praktycznego w ośrodku szkolenia kierowców, a po jego zaliczeniu udaje się do WORD-u aby zdać egzamin państwowy – najpierw teoretyczny, a następnie praktyczny.

Jak przebiega egzamin na prawo jazdy na motocykl?

Do praktycznego egzaminu wewnętrznego przystępuje wyłącznie ten kandydat, który uzyskał pozytywny wynik z teoretycznego egzaminu wewnętrznego. Wówczas taki kandydat może przystąpić do państwowego egzaminu teoretycznego. Jak przebiega egzamin na prawo jazdy kat. A?

Egzaminowany musi wykazać się najpierw umiejętnościami dotyczącymi sprawdzania stanu technicznego pojazdu, umiejętnością przeprowadzenia go na danym odcinku i przygotowania się do jazdy. Sprawdzana jest również umiejętność ruszania do przodu na wzniesieniu, slalom wolny i szybki oraz omijanie przeszkody – wszystko na placu manewrowym.

Druga część egzaminu państwowego obejmuje umiejętność poruszania się motocyklem w ruchu drogowym – sprawdzane są wymijanie, omijanie, wyprzedzanie, zmiana pasa ruchu i kierunku jazdy, zawracanie i hamowanie awaryjne.

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl? Ceny wahają się, w zależności od lokalizacji, od ok. 1000 zł (kat. AM) do 3000 zł (kat. A). To jednak nie koniec wydatków – opłacić należy także każdy z egzaminów w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, ewentualne jazdy doszkalające oraz samo wydanie prawa jazdy (100, 50 zł). Na ostateczny koszt prawa jazdy wpływ będzie miał więc wybór szkoły jazdy, ewentualne badania lekarskie oraz ilość godzin jazdy potrzebnych po odbyciu kursu i ilość prób zdania egzaminów, a także wydanie prawa jazdy.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak zdobyć prawo jazdy na motocykl – jak przebiega kurs na prawo jazdy, jak wyglądają egzaminy, ile kosztuje prawo jazdy i gdzie udać się po wyrobienie prawa jazdy kat. A, AM, A1 i A2. Jeśli Ty również chciałbyś mieć prawo jazdy na motocykl, zapraszamy!

Oceń stronę

Kontakt

Zastanawiasz się jak się z nami skontaktować? Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.

Gdzie nas znajdziesz?

Krosno

ul. Naftowa 18
Pokaż na mapie

Telefony:
13 43 614 32
696 840 014

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 7:00- 17:00
sobota: 7:00- 14:00

Oddział Jasło

ul. 3 Maja 24A
Pokaż na mapie

Telefon:
600 968 873

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Oddział Sanok

ul. Daszyńskiego 17
Pokaż na mapie

Telefon:
664 912 980

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Kontakt

Ośrodek Szkolenia Kierowców DUET

e-mail: kontakt@duetosk.pl
facebook

Konto bankowe:

02 9158 0001 2001 0010 8588 0001
Bank Spółdzielczy w Błażowej

    *Obowiązkowe

    Copyrights 2017 – 2023 OSK DUET. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

    Crafted by: RED Solutions

    Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnej obsługi Twojej wizyty. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Więcej w Polityce Prywatności oraz Regulaminie.

    Akceptuję
    Zapisz się online