×

Zdałeś prawo jazdy, i co dalej? Poradnik początkującego kierowcy

Ukończyłeś właśnie 18 lat, w końcu jesteś pełnoletni i chciałbyś zrobić prawo jazdy? Masz dość przemieszczania się komunikacją miejską i wolałbyś swój, własny samochód? A może zdałeś prawo jazdy jakiś czas temu, wypadłeś z wprawy i nie wiesz co dalej?

To, że zacząłeś czytać ten tekst i nadal to robisz znaczy, że na jedno z tych pytań możesz odpowiedzieć "tak". Zdobycie prawa jazdy ma niewątpliwie wiele korzyści oraz pozytywnie wpłynie na organizację Twojego życia. Mimo tego, aby zdobyć wymarzony dokument i zmienić swoją codzienność musisz spełnić szereg wymagań formalnych oraz wykazać się odpowiednimi umiejętnościami, które zostaną potwierdzone egzaminem. W trakcie czytania tego tekstu w pełni uświadomisz sobie, jakie działania zarówno w urzędzie jak i na drodze musisz podjąć, aby zdobyć prawo jazdy.

Kto może uzyskać polskie prawo jazdy?

Potencjalny kandydat na kierowcę, chcąc zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami musi spełnić kilka warunków przewidzianych przepisami Ustawy o kierujących pojazdami.

Zgodnie z zasadą domicylu, o polskie prawo jazdy może ubiegać się osoba, która przebywa na terytorium kraju od 185 dni, niezależnie od narodowości.

Najważniejszym warunkiem jest niewątpliwie wymagana ustawowo liczba lat kandydata. Cenzus wieku jest uzależniony w głównej mierze od kategorii, o którą chcemy się ubiegać:

 • kategoria B (samochody osobowe) – ukończone 18 lat,
 • kategoria C (samochody ciężarowe) i kategoria D (autobus) – ukończone 21 lat.

Jeśli kwalifikujesz się do ubiegania się o prawo jazdy, nie przestawaj czytać, krok po kroku przedstawimy jakie działania musisz podjąć, aby uzyskać wymarzony dokument.

egzamin

Jak uzyskać prawo jazdy?

Jeśli spełniasz warunki opisane wyżej, możesz wziąć udział w procedurze wydania prawa jazdy. Polskie prawo jazdy mogą uzyskać osoby, które spełnią szereg wymagań oraz dostarczą odpowiednie dokumenty.

Zacznij od absolutnej podstawy – złóż wniosek o wydanie prawa jazdy, który zawiera dane personalne oraz informację o kategorii na którą chcesz złożyć wniosek. Co więcej, z dniem złożenia wniosku musisz dostarczyć pisemną zgodę rodziców lub opiekuna prawnego – jeśli jesteś jeszcze niepełnoletni.

Dodatkowo na urzędowym dokumencie rodzic lub opiekun prawny, w obecności urzędnika musi wyrazić zgodę na rozpoczęcie kursu oraz wydanie prawa jazdy.

Drugi etap to złożenie w urzędzie miasta (jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu) lub urzędzie powiatowym (jeśli mieszkasz w Warszawie wniosek złóż w urzędzie dzielnicy właściwej) zgodnym z Twoim miejscem zamieszkania, wniosku o wydanie profilu kandydata na kierowcę.

Profil kandydata to indywidualny numer, który pozwoli na Twoją identyfikację przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego oraz wybraną przez Ciebie szkołę nauki jazdy. Jest to niezbędny dokument do rozpoczęcia kursu, zapisania się na egzamin oraz odbioru prawa jazdy.

Kolejnym krokiem jest kontakt z lekarzem w celu przeprowadzenia badań. Badania określają czy istnieją przeciwwskazania do prowadzenia pojazdu – mają na celu ocenę stanu zdrowia i zdolności kandydata na kierowcę w celu zminimalizowania ryzyka nagłego wystąpienia stanów, które uniemożliwiają bezpieczne prowadzenie pojazdu. W przypadku istnienia przeciwskazań wydaje się orzeczenie lekarskie o niezdolności do prowadzenia pojazdu.

szkoła jazdy

W przypadku otrzymania dokumentów stwierdzających zdolność do kierowania pojazdu, musisz złożyć wszystkie wymagane prawem dokumenty w celu wszczęcia procedury ubiegania się o prawo jazdy.

Co musisz przygotować?

 • dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport lub kartę pobytu, jeśli jesteś cudzoziemcem)
 • dokument potwierdzający adres zameldowania
 • zdjęcie do prawa jazdy

Co więcej, jeśli chcesz uzyskać uprawnienie na kolejną kategorię, musisz dołączyć orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych oraz ksero posiadanego prawa jazdy.

Jeśli skompletujesz wszystkie niezbędne dokumenty, znajdź dobrą szkołę nauki jazdy w Twojej okolicy i zapisz się na kurs.

Zdjęcie do prawa jazdy

Zdjęcie musi być:

 • aktualne (do 6 miesięcy z dnia złożenia wniosku)
 • kolorowe
 • ostre
 • wymiary: 3,5 cm x 4,5 cm

Co więcej, nie możesz mieć nakrycia głowy (chyba, że należysz do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej), ani innych przedmiotów, które utrudniałyby Twoją identyfikację.

Wydanie prawa jazdy- gdzie wnieść opłatę?

Warunkiem koniecznym w celu otrzymania prawa jazdy jest uiszczenie opłaty, ponieważ jest to czynność odpłatna. Opłatę można wnieść w urzędzie miasta bądź w starostwie powiatowym, bezpośrednio w kasie. Inną opcją jest dokonanie przelewu bankowego na konto urzędu miasta bądź konto starostwa powiatowego.

autostrada

Ostatnią opcją jest dokonanie transferu przez portal info-car.pl.

W 2023 r. opłata za wyrobienie prawa jazdy wynosi 100 zł + koszt opłaty ewidencyjnej. Opłata ewidencyjna wynosi 0,50 zł. Po dokonaniu wpłaty dostarcz potwierdzenie przelewu do urzędu w celu dołączenia dowodu uiszczenia opłaty za prawo jazdy.

Ile trzeba czekać na odbiór prawa jazdy?

Wydanie prawa jazdy zazwyczaj realizowane jest w kilka dni. Co do zasady, Ministerstwo Infrastruktury zakłada, że na odbiór prawa jazdy będziesz czekał do 9 dni roboczych, od dnia uiszczenia opłaty w kasie urzędu. Cała procedura, nie powinna trwać dłużej niż 14 dni.

W przypadku wystąpienia niejasności takich jak uzyskanie prawa jazdy za granicą lub orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, proces oczekiwania może wynieść nawet 2 miesiące. W razie negatywnej decyzji i odmowy wydania dokumentu, możesz złożyć odwołanie w terminie 14 dni do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, za pośrednictwem urzędu, gdzie złożyłeś wniosek.

Gdzie sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru?

Gdzie sprawdzić odbiór prawa jazdy ? To pytanie z niecierpliwością zadaje każdy po zdanym egzaminie. Wszystko zależy od tempa pracy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która produkuje dokument prawa jazdy danej kategorii. Status możesz sprawdzić na stronie info-car.p podając numer PESEL, datę urodzenia bądź numer PKK.

Jak odebrać prawo jazdy?

Odbierz prawo jazdy w tym samym miejscu (względem adresu zameldowania), gdzie złożyłeś wniosek. W celu jego odebrania zabierz ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty). Warto wspomnieć iż odbiór prawa jazdy może być uciążliwy dla osób, które mają obecnie inne miejsca zamieszkania.

Prawo jazdy międzynarodowe

Cudzoziemiec posiadający zezwolenie na pobyt stały lub przebywający na terytorium Polski, więcej niż 185 dni jest zobowiązany do wymiany prawa jazdy na polski dokument.

Złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy międzynarodowego jest konieczne, w razie wyjazdu poza granice Unii Europejskiej, kiedy nadal chcesz posiadać uprawnienia do kierowania pojazdem. W celu uzyskania dokumentu musisz przygotować:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy międzynarodowego
 • ważne, polskie prawo jazdy
 • aktualne zdjęcie
 • potwierdzenie opłaty za wydanie dokumentu (opłata wynosi 35,50 zł)

W sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania za granicą musisz odwiedzić starostwo powiatowe bądź urząd miasta.

Od którego momentu przysługuje Ci możliwość kierowania pojazdami po zdanym egzaminie?

Mimo zdania egzaminu państwowego, jazda nie jest możliwa – konieczny jest fizyczny odbiór dokumentu, który potwierdza uprawnienia do kierowania pojazdami, w odpowiednim wydziale komunikacji. W innym wypadku, wykroczenie podlega karze 1500 zł mandatu.

Konieczność ubezpieczenia pojazdu

Gdy już zdałeś egzamin a w konsekwencji odebrałeś prawo jazdy, pamiętaj o obowiązkowym ubezpieczeniu Twojego pojazdu. Jest to konieczny element odpowiedzialnego posiadania samochodu, które uchroni Cię w przypadku szkód. Pilnie przestrzegaj terminów ubezpieczenie, aby uniknąć kar finansowych.

ABC młodego kierowcy – podsumowanie

Po zdanym egzaminie istnieje kilka kroków, które musisz podjąć, aby cieszyć się swoim nowym osiągnięciem. Niezależność na drodze jest na wyciągnięcie ręki.

Pamiętaj, że zdanie egzaminu to dopiero początek Twojej drogi jako kierowcy, dlatego stań się odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego, a będziesz cieszyć się wszystkimi korzyściami, jakie niesie za sobą posiadanie prawa jazdy.

 

Oceń stronę

Kontakt

Zastanawiasz się jak się z nami skontaktować? Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.

Gdzie nas znajdziesz?

Krosno

ul. Naftowa 18
Pokaż na mapie

Telefony:
13 43 614 32
696 840 014

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 7:00- 17:00
sobota: 7:00- 14:00

Oddział Jasło

ul. 3 Maja 24A
Pokaż na mapie

Telefon:
600 968 873

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Oddział Sanok

ul. Daszyńskiego 17
Pokaż na mapie

Telefon:
664 912 980

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Kontakt

Ośrodek Szkolenia Kierowców DUET

e-mail: kontakt@duetosk.pl
facebook

Konto bankowe:

02 9158 0001 2001 0010 8588 0001
Bank Spółdzielczy w Błażowej

  *Obowiązkowe

  Copyrights 2017 – 2023 OSK DUET. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

  Crafted by: RED Solutions

  Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnej obsługi Twojej wizyty. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Więcej w Polityce Prywatności oraz Regulaminie.

  Akceptuję
  Zapisz się online