×

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii A w 2024 roku?

Z roku na rok coraz więcej kandydatów decyduje się rozpocząć kurs prawa jazdy kategorii A. Zdanie egzaminów i zdobycie dokumentu uprawnia kierowcę do prowadzenia motocykla. Pojazdem o jakiej mocy można jeździć, otrzymując prawo jazdy kat. A? Jakie warunki należy spełnić, aby zostać kierowcą motocykla? Jak wygląda kurs i ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy kategorii A? Czytaj dalej i poznaj opłaty obowiązujące w 2024 roku!

Prawo jazdy kategorii A – jakie daje uprawnienia?

Osoba posiadająca prawo jazdy kategorii A może poruszać się po drodze wybranym typem motocykla, o dowolnej mocy i pojemności pojazdu. Zgodnie z przepisami, dokument uprawnia do jazdy tak zwanym pojazdem samochodowym jednośladowym lub wielośladowym (z bocznym wózkiem). Mając prawo jazdy kat. A, można także przemieszczać się pojazdami trójkołowymi o symetrycznym rozmieszczeniu kół oraz zestawem składającym się z motocykla i przyczepy o masie nieprzekraczającej 100 kilogramów i masy własnej jednośladu. Dokument uprawnia także do jazdy wszystkimi pojazdami, do których prowadzenia wymagane jest posiadanie kategorii AM, A1 lub A2.

Prawo jazdy kat. AM, A1 i A2 – co warto wiedzieć?

Poza kategorią A, umożliwiającą poruszanie się dowolnym typem motocykla, kandydaci na kierowców mogą zdecydować się także na kategorie prawa jazdy pozwalające na kierowanie określonymi pojazdami. Mowa tu o:

 • Kategorii AM – Uprawnia do kierowania motorowerami, skuterami oraz lekkimi czterokołowcami (o masie do 350 kg). O prawo jazdy kat. AM może ubiegać się osoba, która skończyła 14 lat.
 • Kategorii A1 – Poza pojazdami z kategorii AM, osoba posiadająca dokument może prowadzić także motocykle o pojemności skokowej do 125 cm3, mocy do 15 KM oraz stosunku mocy do masy własnej, który nie przekracza 0,1 kW/kg. W dniu odbioru prawa jazdy kandydat powinien mieć ukończone 16 lat. Warto dodać, że kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B od przynajmniej 3 lat, automatycznie nabywają uprawnienia prawa jazdy kat. A1.
 • Kategorii A2 – Umożliwia kierowanie pojazdami o mocy do 47,59 KM i stosunku mocy do masy własnej, który wynosi do 0,2 kW/kg. Kandydat na kierowcę w dniu odbioru dokumentu powinien mieć ukończone 18 lat.

 

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać prawo jazdy kat. A?

Chcąc przystąpić do kursu na prawo jazdy kategorii A, należy mieć ukończone 24 lata (zajęcia w szkole jazdy można rozpocząć na 3 miesiące przed 24. urodzinami). Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość szybszego wyrobienia prawa jazdy kat. A dla osób, które:

 • Posiadają prawo jazdy kat. A2 przynajmniej przez 2 lata – wówczas kurs można rozpocząć po ukończeniu 20. roku życia.
 • Są żołnierzami kierującymi pojazdami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – w takim przypadku do kursu można przystąpić po ukończeniu 18. roku życia.

Niezależnie od kategorii prawa jazdy, każdy kandydat na kierowcę zobowiązany jest do uzyskania numeru PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). Stosowny wniosek należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy właściwym dla miejsca zamieszkania. Ponadto należy posiadać aktualne, zgodne z wymogami zdjęcie oraz zaświadczenie lekarskie o zdolności do prowadzenia pojazdów (lekarz zbada wzrok i słuch kandydata oraz oceni, czy stan zdrowia pozwala na kierowanie motocyklem).

Kolejnym krokiem do zdobycia prawa jazdy na motocykl jest udział w kursie organizowanym przez szkołę jazdy, a także odbycie zajęć praktycznych, podczas których kandydat ćwiczy zgodną z przepisami i wymaganiami WORD jazdę motocyklem. Wydanie dokumentu prawa jazdy zależy od zdania egzaminu teoretycznego w placówce Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, a także od pozytywnego ukończenia egzaminu praktycznego prowadzonego przez pracownika WORD.

Prawo jazdy na motocykl – jak wygląda kurs prawa jazdy kat. A?

Kurs jazdy motocyklem zawsze rozpoczyna się od zajęć teoretycznych. Ich harmonogram ustalany jest przez grupę kursantów, która będzie uczestniczyła w kursie. W OSK Duet kursanci mają możliwość odbycia zajęć także w formie online, dzięki czemu dopasowanie dogodnego terminu jest znacznie prostsze. Po ukończeniu wykładów teoretycznych każdy kursant bierze udział w zajęciach praktycznych, podczas których zapoznaje się z motocyklem i doskonali technikę jazdy na placu manewrowym, a także na ulicach miasta. Po zdaniu egzaminu wewnętrznego kursant może umówić się na egzaminy teoretyczny i praktyczny w WORD.

Warto podkreślić, że osoba, która przystąpiła przed rozpoczęciem kursu do egzaminu teoretycznego WORD i go zdała, nie musi brać udziału w części teoretycznej szkolenia. Części teoretycznej nie muszą odbywać także osoby posiadające prawo jazdy kategorii A2. Ponadto osoby z kategorią A2 nie muszą przystępować do państwowego egzaminu teoretycznego, a kurs praktyczny na motocykl obejmuje tylko 10 godzin szkolenia.

Kandydaci na kierowców decydujący się na przygotowanie do zdania egzaminów na prawo jazdy w OSK Duet, otrzymują podręcznik kursanta oraz dostęp do państwowych testów egzaminacyjnych. Każdy kandydat w ramach kursu odbywa 30 godzin szkolenia teoretycznego (w tym 4 godziny szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych), 20 godzin szkolenia praktycznego oraz ćwiczenia na placu egzaminacyjnym Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie.

Ile kosztuje prawo jazdy A? Stawki w 2024 roku

Ceny kursu na prawo jazdy kategorii A zależą od województwa i tego, czy kandydat posiada już prawo jazdy kategorii A1 lub A2. W OSK Duet w 2024 roku koszt kursu prawa jazdy na motocykl wynosi 3000 zł lub 1500 zł dla posiadaczy uprawnień kategorii A1, lub A2. Do kosztów uzyskania prawa jazdy kategorii A należy doliczyć także opłatę za egzamin teoretyczny (50 zł) i egzamin praktyczny (200 zł) w WORD, cenę badania lekarskiego (zwykle 200 zł) oraz opłatę za wydanie prawa jazdy (100,50 zł). Podsumowując, całkowity koszt uzyskania prawa jazdy kategorii A wynosi około 3500 zł.

Jak wygląda egzamin państwowy na prawo jazdy kat. A?

Egzamin na prawo jazdy na motocykl odbywa się w ustalonym przez kandydata terminie i składa się z części teoretycznej oraz części praktycznej (niezdanie egzaminu teoretycznego wiąże się z brakiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego). Egzamin z teorii trwa 25 minut i składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej dotyczącej zdawanej kategorii prawa jazdy. Zadaniem kandydata jest zdobycie co najmniej 68 z 74 możliwych do uzyskania punktów.

Na egzamin praktyczny składają się zadania wykonywane na placu manewrowym WORD (poprzedzone sprawdzeniem stanu technicznego pojazdu i odpowiednim przygotowaniem się do jazdy), a także zadania wykonywane na ulicach miasta. Egzamin w ruchu drogowym może odbyć się tylko po zaliczeniu części na placu manewrowym. Czas trwania egzaminu praktycznego poza ośrodkiem WORD wynosi minimum 25 minut.

Zdobądź prawo jazdy kategorii A!

Posiadanie prawa jazdy kategorii A umożliwia przemieszczanie się i podróżowanie po świecie dowolnym motocyklem. To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i zwiedzanie miast i krajów. Już dziś sprawdź terminy rozpoczęcia kursów, zapisz się na szkolenie, zdaj egzaminy państwowe i zapewnij sobie wolność poruszania się na dwóch kółkach!

Oceń stronę

Kontakt

Zastanawiasz się jak się z nami skontaktować? Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.

Gdzie nas znajdziesz?

Krosno

ul. Naftowa 18
Pokaż na mapie

Telefony:
13 43 614 32
696 840 014

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 7:00- 17:00
sobota: 7:00- 14:00

Oddział Jasło

ul. 3 Maja 24A
Pokaż na mapie

Telefon:
600 968 873

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Oddział Sanok

ul. Daszyńskiego 17
Pokaż na mapie

Telefon:
664 912 980

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Kontakt

Ośrodek Szkolenia Kierowców DUET

e-mail: kontakt@duetosk.pl
facebook

Konto bankowe:

02 9158 0001 2001 0010 8588 0001
Bank Spółdzielczy w Błażowej

  *Obowiązkowe

  Copyrights 2017 – 2023 OSK DUET. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

  Crafted by: RED Solutions

  Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnej obsługi Twojej wizyty. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Więcej w Polityce Prywatności oraz Regulaminie.

  Akceptuję
  Zapisz się online