×

Jak zapisać się na kurs na prawo jazdy?

Możliwość prowadzenia pojazdów znacząco ułatwia nam życie, dając możliwość nieograniczonego przemieszczania się, a także szersze perspektywy zawodowe. Aby jednak móc zostać pełnoprawnym kierowcą, musimy najpierw uzyskać prawo jazdy stosownej kategorii. W Polsce istnieją pewne przepisy prawne określające procedury z tym związane, które muszą spełnić osoby chcące starać się o uzyskanie dokumentu na terenie naszego kraju. Wśród nich jest wymaganie od kandydata na kierowcę uczestniczenia w specjalnym kursie praktycznym. Sprawdź, co musisz zrobić, aby zapisać się na kurs prawa jazdy!

Chcę uzyskać prawo jazdy — co mam zrobić? – Poradnik krok po kroku

Poniżej znajdziesz przewodnik krok po kroku, jak zapisać się na prawo jazdy:

1. Wizyta u lekarza uprawnionego do badań pod kątem zdolności prowadzenia pojazdów

Jeśli właśnie podjąłeś/podjęłaś decyzję o ubieganiu się o prawo jazdy, zacznij od wizyty u lekarza, który wykonuje badania dla kierowców. Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdami jest niezbędne, aby móc przystąpić do kursu i egzaminów. Koszt badań predyspozycji do kierowania pojazdami to ok. 200 zł.

Badania kierowców zazwyczaj wykonywane są w przychodniach medycyny pracy, ale również znajdziemy je w przychodniach prywatnych czy rodzinnych. W ramach kompleksowej usługi, którą świadczy nasz Ośrodek Szkolenia Kierowców, badania można wykonać w jednaj z naszych placówek w Krośnie. Podczas badania doktor oceni Twój ogólny stan zdrowia, a także zbada wzrok, słuch czy równowagę. Niezbędne jest również wykluczenie poważnych schorzeń układu oddechowego i krążenia, a także padaczki czy cukrzycy.

Kiedy lekarz przeprowadzi badanie, otrzymasz orzeczenie lekarskie poświadczające fakt, czy możesz kierować pojazdami. Jeśli jest pozytywne, możesz przejść do następnego punktu. Jeżeli jednak otrzymasz negatywne orzeczenie lekarskie, masz prawo do odwołania w ciągu 14 dni i ponownego przystąpienia do badań u innego lekarza.

2. Wizyta u fotografa

Aby wyrobić prawo jazdy, potrzebne Ci będzie także zdjęcie do dokumentu o wymiarach 35 mm na 45 mm. Zdjęcie powinno być takie jak na dowód osobisty, czyli spełniać określone kryteria. Zdjęcie takowe musi:

 • przedstawiać całą głowę w pozycji “na wprost”, wyraźne źrenice oczu i szyję mniej więcej od końca barków,
 • być w naturalnych kolorach,
 • być wykonane na jednolitym, najlepiej białym tle,
 • być aktualne, wykonane nie wcześniej niż pół roku przed ubieganiem się o prawo jazdy.

Kiedy udasz się do fotografa, z pewnością będzie on wiedział, jak zrobić prawidłowe zdjęcie. W razie wątpliwości lub w przypadku, jeśli chcesz wykonać fotografię samodzielnie, pełną listę wymagań znajdziesz na oficjalnej stronie rządowej.

3. Uzyskanie Profilu Kandydata na Kierowcę

Kiedy zdobędziesz już orzeczenie lekarskie i zdjęcie, następnym krokiem jest udanie się do Wydziału Komunikacji w Urzędzie Starostwa Powiatowego właściwego dla twojego miejsca zamieszkania po Profil Kandydata na Kierowcę. Będziesz go potrzebować za każdym razem, niezależnie od tego, czy starasz się o wydanie prawa jazdy pierwszy raz w życiu, czy może planujesz uzyskać kolejną już kategorię.

Jest to dokument (obecnie występujący w formie elektronicznej), nadający Ci specjalny numer identyfikacji w systemie, pod którym zapisywana jest cała historia Twojego szkolenia. Jest on niezbędny, aby móc rozpocząć kurs w szkole jazdy, jak również zapisać się na egzamin teoretyczny czy praktyczny.

Uzyskanie Profilu Kandydata na Kierowcę wymaga przedłożenia kompletu wymaganych dokumentów, na który składają się:

 • wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy,
 • orzeczenie lekarskie,
 • aktualne zdjęcie,
 • dowód osobisty, paszport lub karta pobytu potwierdzająca tożsamość.

Ponadto, w zależności od sytuacji, mogą być potrzebne następujące załączniki:

 • pisemna zgoda rodziców lub opiekuna prawnego, jeżeli kandydat na kierowcę nie ma ukończonego 18 roku życia;
 • orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami, jeżeli starasz się o którąś z tych kategorii prawa jazdy: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E;
 • ksero dotychczasowego prawa jazdy, jeżeli masz już prawo jazdy i chcesz odbyć kurs na kolejną kategorię.

Mając już indywidualny numer Profilu Kandydata na Kierowcę, możesz udać się do wybranej przez Ciebie szkoły jazdy, celem rozpoczęcia kursu.

Więcej informacji na temat Profilu Kandydata na Kierowcę znajdziesz w osobnym artykule.

egzamin praktyczny na prawo jazdy kat B

Kurs do prawa jazdy – Najczęstsze wątpliwości

Czy muszę uczestniczyć w kursie, aby uzyskać prawo jazdy?

Obecne przepisy dopuszczają, aby egzamin teoretyczny mógł odbywać się bez wcześniejszego odbycia kursu w szkole jazdy. Oznacza to, że przyszły kierowca może przygotować się do egzaminu teoretycznego we własnym zakresie. Natomiast z pewnością łatwiej jest przygotować się do teorii, uczestnicząc w wykładach, które oferuje profesjonalna szkoła jazdy.

Jeśli jednak chodzi o egzamin praktyczny, aby do niego przystąpić, należy najpierw uczestniczyć w kursie prowadzonym przez szkołę jazdy i odbyć wymaganą dla danej kategorii ilość godzin jazdy z instruktorem. Co więcej, zapisanie się na egzamin praktyczny zazwyczaj możliwe jest dopiero po zdaniu egzaminów wewnętrznych danej szkoły jazdy.

Co muszę zrobić, aby zapisać się na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego?

Aby zapisać się na egzamin teoretyczny, możesz zrobić to na dwa sposoby: osobiście w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego lub za pośrednictwem systemu InfoCar. Potrzebny będzie przy tym numer Profilu Kandydata na Kierowcę, dowód osobisty oraz dowód uiszczenia kwoty należnej za egzamin. Obecnie egzamin teoretyczny kosztuje 50 zł.

Jeżeli zdasz egzamin teoretyczny, możesz powoli planować egzamin praktyczny. Aby się na niego zapisać, możesz zwrócić się o pomoc do instruktora, który uczył Cię kierowania pojazdem podczas kursu lub do innego przedstawiciela Twojej szkoły jazdy. Procedury są podobne, jak przy zapisie na egzamin teoretyczny. Natomiast kwoty za egzamin będą się różniły, w zależności od kategorii. Pamiętaj, że przystąpienie do egzaminu praktycznego wymaga ukończenia całego kursu!

Sprawdź nasze wskazówki jak zdać egzamin na prawo jazdy.

Czy możliwe jest rozpoczęcie kursu na kilka kategorii jednocześnie?

Tak, jest to możliwe. Jeżeli chcesz uzyskać uprawnienie do kierowania więcej niż jednym pojazdem w tym samym czasie, musisz zaznaczyć ten fakt podczas wizyty u lekarza oraz w wydziale komunikacji. Ponadto warto wcześniej ustalić taką możliwość z wybraną szkołą jazdy.
Czy przerwany kurs prawa jazdy może przepaść?

Odpowiedź brzmi: to zależy:

 • Jeżeli został on przerwany jeszcze na etapie nauki jazdy, w większości przypadków konieczne będzie powtórzenie kursu od nowa.
 • Można też kontynuować szkolenie na podstawie karty przeprowadzonych zajęć, dzięki temu np. kursant, który przerwał szkolenie na etapie 15 godzin, może rok później kontynuować je od momentu, w którym zostało przerwane.
 • Natomiast w przypadku, w którym ukończyło się cały kurs, jednak nie udało się zdać egzaminu praktycznego, możesz podejmować kolejne próby nawet po latach.Warto natomiast poprzedzić egzamin kilkoma dodatkowymi spotkaniami z instruktorem, co stanowczo zwiększa szansę na powodzenie i uzyskanie upragnionego dokumentu.

Zdałem egzamin! Kiedy nastąpi moment wydania prawa jazdy?

Gratulacje, świetnie Ci poszło! Dobrą wiadomością jest, że nie musisz zanosić żadnych dodatkowych dokumentów. WORD prześle informacje o pozytywnym wyniku egzaminu. Musisz jednak uiścić w wydziale komunikacji opłatę za wydanie prawa jazdy, w kwocie 100,50 zł. Możesz to zrobić również przelewem na numer konta bankowego niniejszego urzędu. Dokument otrzymasz w terminie około dwóch tygodni od uiszczenia opłaty.

mężczyzna prowadzący egzamin na prawo jazdy kategorii B

Kurs na prawo jazdy – podsumowanie

Aby zapisać się na kurs na prawo jazdy, musisz najpierw uzyskać w starostwie unikalny numer każdego kandydata na kierowcę (PKK), który będzie potrzebny do identyfikacji w wewnętrznym systemie szkoły jazdy i systemie ośrodka ruchu drogowego. Do jego wyrobienia potrzebne są: wypełniony wniosek, orzeczenie lekarskie, aktualne zdjęcie oraz dowód osobisty. Kiedy już go uzyskasz, możesz udać się do szkoły jazdy celem zapisania się na kurs. Pamiętaj, że kurs teoretyczny nie jest obowiązkowy i możesz nauczyć się na tę część egzaminu samodzielnie. Natomiast przystąpienie do egzaminu praktycznego wymaga ukończenia całego kursu, czyli wyjeżdżenia odpowiedniej ilości godzin.

Oceń stronę

Kontakt

Zastanawiasz się jak się z nami skontaktować? Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje.

Gdzie nas znajdziesz?

Krosno

ul. Naftowa 18
Pokaż na mapie

Telefony:
13 43 614 32
696 840 014

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 7:00- 17:00
sobota: 7:00- 14:00

Oddział Jasło

ul. 3 Maja 24A
Pokaż na mapie

Telefon:
600 968 873

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Oddział Sanok

ul. Daszyńskiego 17
Pokaż na mapie

Telefon:
664 912 980

Godziny otwarcia biura:
poniedziałek- piątek: 9:00- 16:00

Kontakt

Ośrodek Szkolenia Kierowców DUET

e-mail: kontakt@duetosk.pl
facebook

Konto bankowe:

02 9158 0001 2001 0010 8588 0001
Bank Spółdzielczy w Błażowej

  *Obowiązkowe

  Copyrights 2017 – 2023 OSK DUET. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

  Crafted by: RED Solutions

  Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnej obsługi Twojej wizyty. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Więcej w Polityce Prywatności oraz Regulaminie.

  Akceptuję
  Zapisz się online